مسئولان وزارت صحت با ابراز نگرانی می‌گویند که شهروندان در روزهای عید قربان به رهنمودهای صحی توجه نکرده و بی‌پروایی کرده‌اند.

دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت به سلام‌وطندار می‌گوید، هرچند پیش از عید قربان از شهروندان خواسته شده بود که کرونا را جدی بگیرند و به رهنمودهای این وزارت توجه کنند، اما آنان بدون درنظرگرفتن این رهنمودها به‌طور عادی عید را تجلیل کرده‌اند.

سخنگوی وزارت صحت می‌افزاید که احتمال افزایش روی‌دادهای ابتلا به کرونا و بدترشدن وضعیت وجود دارد. «در جریان روزهای عید متأسفانه آن‌چنانی که جامعه باید مراعات می‌کردند، نکردند. رفت‌وآمدها به‌شکل نسبتاً عادی جریان داشت و این خود می‌تواند زمینۀ بیش‌تر ویروس را فراهم کند. بناءً ما تشویش این را داریم که تعداد واقعات ما یک مقدار افزایش پیدا خواهد کرد.»

دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت

این در حالی‌ست که حدود دو ماه پیش مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به‌دلیل افزایش روی‌دادهای ابتلا به کرونا در ۱۶ ولایت کشور تعطیل شده بودند. اکنون وزارت‌ معارف از بازگشایی مجدد مکتبها در این ولایت‌ها خبر می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف می‌گوید که با از سرگیری فعالیت دوبارۀ مکتب‌ها، روند آزمون‌های وسط سال دانش‌آموزان در مناطق سردسیر و آزمون‌های سالانۀ دانش‌آموزان در مناطق گرم‌سیر آغاز می‌شود.

نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف

سخنگوی وزارت معارف می‌افزاید که اداره‌های مکتب‌ها مکلف‌اند آزمون‌ها را با درنظرداشت رهنمودهای وزارت صحت‌ برگزار کنند.«در تاریخ دوم اسد در ولایت‌های سردسیر و نهایت سردسیر مکاتب فعال می‌شوند و الی ۵ اسد آماده‌گی برای اخذ آزمون وسط سال یا چهارونیم ماه گرفته می‌شود و پس از آن در ۶ اسد ما در ولایت‌های سردسیر و نهایت سردسیر امتحان وسط سال را اخذ می‌کنیم. در تاریخ ششم اسد امتحانات نهایی ولایت‌های گرم‌سیر نیز گرفته می‌شود و بعد از آن به سوی رخصتی  نهایی سال یا رخصتی تابستانی می‌روند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، حامد عبیدی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی امروز می‌گوید که درس‌های حضوری دانش‌جویان در تمامی نهادهای تحصیلی برای جلوگیری از گسترش کرونا، به‌طور تدریجی آغاز می‌شود. عبیدی تاریخ دقیق آن را مشخص نکرده است. به گفتۀ او، این تصمیم براساس گزارش وزارت صحت گرفته شده است.

حامد عبیدی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی می‌افزاید که در گام نخست، دانشگاه‌ها و نهادهای تحصیلی در ولایت‌هایی که آمار گسترش کرونا کم‌تر از ۳۵ درصد است، تا دو هفتۀ دیگر بازگشایی می‌شود. او تأکید می‌کند که در این ولایت‌ها تمامی دانش‌جویان واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

حامد عبیدی دربارۀ ولایت‌هایی که گسترش کرونا در آن‌ها کم‌تر از ۳۵ درصد است، چیزی نگفته است. به گفتۀ او، اگر دیگر ولایت‌ها نیز از نظر گسترش کرونا زیر ۳۵ درصد قرار بگیرد، دانشگاه‌هایش بازگشایی خواهد شد.

نگرانی‌ها از افزایش روی‌دادهای مثبت و آمار تلفات در اثر کرونا در حالی مطرح می‌شود که در شبانه‌روز گذشته ۳۲ بیمار کرونایی در کشور جان‌ باخته و ۲۰۳ مبتلای جدید شناسایی شده‌‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: