همین چند روز پیش بود که حکومت سرپرست امارت اسلامی فاز دوم بند برق کجکی هلمند را افتتاح کرد و هم‌زمان با افتتاح آن، نگرانی‌های دولت ایران دربارۀ حقابۀ این کشور از رود هلمند اوج گرفت.

پیش از این، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، خواهان پرداخت حقابۀ این کشور از سوی حکومت سرپرست افغانستان شد؛ چیزی که ایران در این راستا از کوتاه‌نیامدنش نیز خبر داد.

حالا وزیر امور خارجۀ ایران نیز سخنان رئیس‌جمهور این کشور را تکرار کرده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجۀ ایران، پنج‌شنبه‌شب گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجۀ حکومت امارت اسلامی، خواستار حل مسألۀ حقابۀ این کشور شده است.

وزیر خارجۀ ایران در این گفت‌وگو تأکید کرده‌ است که اگر مسألۀ حقابۀ این کشور به‌زودی و با جدیت حل نشود، به روابط دو کشور تأثیر منفی خواهد گذاشت.

حکومت سرپرست امارت اسلامی اما می‌گوید که متعهد به پرداخت حقابۀ ایران بر بنیاد توافق‌نامۀ سال ۱۳۵۱ است.

اخترمحمد نصرت، سخنگوی وزارت انرژی و آب، در این باره به سلام‌وطندار می‌‌گوید: «مطابق به توافق‌نامۀ ۱۳۵۱ در حالت نرمال ایران ۲۲ مترمکعب در یک ثانیه آب حق دارد و ما ۴ مترمکعب دیگر را هم به حسن هم‌جواری می‌دهیم و متعهد به آن هستیم و اگر خشک‌سالی باشد، به همان اندازه آب کم می‌شود.»

سخنگوی وزارت انرژی و آب تأکید می‌کند که در توافق‌نامۀ سال ۱۳۵۱ چه‌گونه‌گی پرداخت آب در سال‌های غیرنرمال که خشک‌سالی باشد، نیز ذکر شده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس گزارش‌ها، افغانستان ام‌سال با خشک‌سالی روبه‌روست و آگاهان نیز تأکید می‌کنند که در سال جاری برای رسیده‌گی به چالش خشک‌سالی، آب‌های کشور به‌طور درست مدیریت شود.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «در افغانستان فعلاً بحران خشک‌سالی و بحران مدیریت آب است. در حقیقت امکان دادن آب بیش‌تر به ایران وجود ندارد. سخنان تندتر وزیر خارجۀ ایران موضوع خودشان است، اما افغانستان آب بیش‌تر ندارد. آب‌ها باید بهتر مدیریت شود؛ چون خود ما به زراعت و امنیت غذایی نیاز داریم.»

این در حالی‌ست که پیش از این هیأت‌های افغانستان و ایران دربارۀ موضوع‌ آب بحث‌هایی نیز داشته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: