وزارت انرژی و آب اعلام کرده که امارت اسلامی برای مدیریت آب حوزۀ دریایی هیرمند (هلمند)، با تمام مواد و محتوای فنی، اساسات حقوقی و ضمیمه‌های معاهدۀ منعقدشده با کشور ایران، به‌طور کامل موافق است.

این وزارت با پخش اعلامیه‌یی گفته که برای تطبیق این معاهدۀ دایمی با کشور همسایه ایران در فضای هم‌کاری و اعتماد با عزم قوی به کارکردن آماده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معاهدۀ آب دریای هیرمند در سال ۱۳۵۱ خورشیدی، میان موسی شفیق و عباس هویدا، نخست‌وزیران وقت افغانستان و ایران امضا شد. اما ایران مدعی‌ست که دولت‌های افغانستان حق‌آبۀ آن کشور را براساس معاهدۀ امضاشده میان دو کشور، تأمین نکرده‌اند.

اخیراً باشنده‌گان ولایت زابل سیستان و بلوچستان ایران تظاهراتی را برای آزادسازی آب بندکمال‌خان در بستر رود هیرمند، راه‌اندازی کردند که با خشونت منجر شد و ایرانیان به موترهای باربری افغانستان در مرز این کشور با ولایت نیمروز حمله کردند.

پس از آن سعید خطیب‌زاده، سخن‌گوی وزارت خارجۀ ایران گفت که باشنده‌گان این ولایت با کم‌آبی روبه‌رو ‌اند و براساس معاهدۀ ۱۳۵۱، حق‌آبۀ ایران از رود هیرمند قطعی‌ست. او افزود که وزارت خارجۀ ایران از همه ابزارهای خود برای تأمین حق‌آبۀ ایران از رود هیرمند استفاده خواهد کرد.

پیش از آن نیز وزارت خارجۀ ایران تأکید کرده بود که رودخانۀ هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف‌شده است و براساس معاهده‌یی که میان ایران و افغانستان امضا شده، حق‌آبۀ ایران مشخص است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی نیز ماه گذشته در سفرش به ایران، با وزیر امور خارجۀ این کشور دیدار و دربارۀ حق‌آبه ایران در رودخانۀ هیرمند گفت‌وگو کرده بود. متقی ضمن تأکید بر احترام نسبت به معاهدات بین‌المللی، از جمله قرارداد ۱۳۵۱ هیرمند گفته بود که به‌زودی هیأت‌های فنی دو کشور با هم گفت‌وگو و بحث‌های مرتبط را حل‌وفصل خواهند کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: