مسئولان در وزارت تحصیلات عالی، می‌گویند که در یک سال گذشته، نزدیک به ۸۵۰ استاد در دانش‌گاه‌های دولتی گماشته شده که از این میان ۵۵۰ استاد در بخش تدریس «ثقافت اسلامی» بوده اند.

مسئولان در این وزارت، امروز (دوشنبه، ۳۰ اسد) در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، می‌گویند که به دلیل افزایش واحدهای درسی ثقافت اسلامی در دانش‌گاه‌های دولتی، شمار استادان آن نیز افزایش یافته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

لطف‌الله خیرخواه، معین علمی وزارت تحصیلات عالی، در این برنامه می‌گوید که پیش از این، آموزش علوم دینی در دانش‌گاه‌های کشور به گونه‌ی پراکنده به پیش می‌رفت.

او می‌افزاید: «در تمام کشور شش هزار بست استاد داریم. در دانش‌گاه‌های دولتی، تقریباً ۲۰۰ تا ۲۵۰ استاد از دانش‌گاه‌ها به خارج از کشور رفته اند. ۸۵۰ استاد نظر به نیاز، به تازگی در دانش‌گاه‌های دولتی جذب شده که  ۵۵۰ تن آن‌ها استادان ثقافت اسلامی اند.»

به گفته‌ی خیرخواه، در یک سال پسین، ۲۳۹ کادر علمی وزارت تحصیلات عالی که ۱۵۸ تن شامل برنامه‌ی کارشناسی ارشد/ماستری و ۸۱ تن شامل برنامه‌ی دکترا می‌شدند، برای ادامه‌ی تحصیل به بیرون از کشور فرستاده شده اند.

مسئولان در وزارت تحصیلات عالی، تأکید می‌کنند که نظر به نیازمندی، ۲۹ دانش‌کده، ۶۴ دیپارتمنت جدید و ۲۴ برنامه‌ی شبانه در دانش‌گاه‌ها ایجاد شده است.

از سویی هم، ضیاءالله هاشمی، سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی، در این برنامه می‌گوید که برای ایجاد سهولت در نشر مقاله‌ها و نوشته‌های استادان دانش‌گاه‌ها، شماری از ژورنال‌های داخلی و بین‌المللی از سوی این وزارت ایجاد شده است.

او می‌افزاید: «برای معیاری‌سازی و نشر مقاله‌ها، هفت ژورنال بین‌المللی و ۳۳ ژورنال داخلی ایجاد شده است. در نتیجه، ۸۰۷ مقاله در ژورنال‌های خارجی نشر شده و یک هزار و ۵۵۰ مقاله در ژورنال‌های ملی نشر شده است.»

هاشمی، می‌افزاید که در یک سال گذشته، نُه برنامه‌ی دکترا و ۴۰ برنامه‌ی کارشناسی ارشد در کشور ایجاد شده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

مسئولان در وزارت تحصیلات عالی، هم‌چنان می‌گویند که اکنون، ۴۷۱ هزار و ۳۶۰ دانش‌جو در سراسر کشور سرگرم تحصیل اند که در یک سال گذشته، بیش از ۱۱۸ هزار دانش‌جو جذب و ۷۲۴ هزار دانش‌جوی دیگر از دانش‌گاه‌ها فارغ شده اند.

گفتنی است که در یک سال گذشته، هم‌چنان ۱۰۸ هزار دانش‌جوی جدید در خواب‌گاه‌های دانش‌گاه‌های دولتی جذب شده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: