مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، امروز (دوشنبه، ۹ اسد) با ارائه‌ی گزارش کاری و دست‌آوردهای یک‌ساله‌ی این وزارت، در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت، می‌گویند که این وزارت در یک سال گذشته، توانسته است ۲۰ ولایت روبه‌رو با تهدیدهای بلند سیلاب‌ها، چهار ولایت روبه‌رو با خطر لغزش زمین و مناطق بیش‌تر زلزله‌خیز کشور را شناسایی کند.

بر اساس معلومات مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، آنان در یک سال گذشته توانسته اند ۱۳ کتله سنگ در حال لغزش احتمالی را در کابل که زندگی کم‌ازکم ۳۰۰۰ تن را با خطر روبه‌رو کرده بود، تخریب کنند و همین گونه ۱۲۰ پروژه‌ی کوچک را در بخش پیش‌گیری از وقوع رویدادهای طبیعی عملی کرده اند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالرحمان زاهد، رییس عمومی مالی و اداری وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید: «تطبیق ۱۲۰ پروژه‌ی کوچک شامل دیوارهای استنادی، پاک‌کاری مسیر دریاها، اعمار کانال‌ها و احداث سرک می‌شود که در اثر تطبیق آن زندگی جانی و مالی خانواده‌ها، مکاتب، زمین‌های زراعتی و منازل مسکونی مصون شده است.»

در همین حال، مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌افزایند که در یک سال گذشته به ۹۶۵ هزار خانواده‌ی متضرر از رویدادهای طبیعی کمک‌های نقدی و غیرنقدی توزیع کرده اند.

مسئولان با این که می‌پذیرند رسیدگی به آسیب‌دیدگان رویدادهای طبیعی با کم‌بود بودجه و ناهم‌آهنگی میان نهادهای امدادرسان روبه‌رو است؛ اما با آن هم مدعی اند که این وزارت نسبت به گذشته توانسته ‌است رسیدگی به رویدادهای طبیعی را بهتر مدیریت کند.

شفیع‌الله رحیمی، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید: «ما بودجه‌ی عادی داریم؛ اما بودجه‌ی اضطراری هر وقت حادثه رخ دهد، در اختیار ما قرار داده می‌شود تا رسیدگی کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، هرچند می‌گویند که در یک سال گذشته بیش از ۶۵ کیلومتر ساحه از وجود ماین و مهمات به‌جامانده از جنگ‌های گذشته پاک‌سازی شده‌؛ اما به گفته‌ی آنان، هنوز هم بیش از یک‌هزار کیلومتر ساحه‌ی ملوث با ماین و مهمات منفجرناشده باقی مانده ‌است.

این در حالی است که افغانستان هم‌اکنون با رویدادهای گونه‌گون زیان‌بار طبیعی روبه‌رو است و بر اساس آمارهای وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، در جریان ۷۲ ساعت پس از وقوع، رویدادهای طبیعی ثبت شده ‌است. به گفته‌ی مسئولان این وزارت، در یک سال گذشته کم‌ازکم ۱۴۰۰ تن در نتیجه‌ی رویدادهای طبیعی در کشور کشت یا هم زخمی شده‌ اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: