شفیع‌الله رحیمی، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، امروز (یک‌شنبه، ۱ سرطان)، در یک نشست خبری در کابل، می‌گوید که در اثر سرازیرشدن سیلاب‌ها در سه شب‌وروز گذشته در بخش‌های مختلف کشور، دست‌کم ۳۱ تن جان باخته، ۷۴ تن زخمی و ۴۱ تن دیگر ناپدید شده اند. به گفته‌ی او، سیلاب‌ها بیش‌ترین خسارت‌های جانی و مالی را بر باشندگان میدان‌وردک وارد کرده است.

سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گوید: «بر اساس اطلاعات اولیه، در نتیجه‌ی سیلاب‌ها ۳۱ تن کشته، ۴۱ تن ناپدید، ۷۴ تن زخمی شده اند.  ۶۰۴ خانه تخریب، ۲۵۰ مواشی تلف و هزاران جریب زمین و حاصلات کشاورزی نیز از بین رفته است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

فیض‌الله جلالی، رییس مبارزه با حوادث طبیعی میدان‌وردک، به سلام‌وطندار می‌گوید که پس از بارندگی‌های شدید، شب‌ گذشته در ولسوالی‌های جلریز، نرخ، سیدآباد و جغتوی این ولایت، سیل جاری شده است. به گفته‌ی او، در نتیجه‌ی این سیلاب‌ها، ۲۵ تن به شمول زنان و کودکان جان باخته، چهار تن زخمی و ۴۰ تن دیگر ناپدید شده اند. فیض‌الله جلالی، می‌افزاید: «صدها خانه در این ولسوالی‌ها فرو ریخته، صدها سرک اصلی و فرعی تخریب و شاه‌راه کابل-بامیان بسته شده است و تلاش‌ها برای بازکردن آن جریان دارد.»

به گفته‌ی رییس مبارزه با حوادث طبیعی میدان‌وردک، بیش‌ترین خسارت‌ها در یک محفل عروسی در منطقه‌ی «تکانه‌ی» ولسوالی جلریز، بوده است.

روح‌الله، باشنده‌ی ولسوالی جلریز، می‌گوید که ۲۵ تن که ۱۹ تن آن‌ها زنان و کودکان بوده، در اثر سرازیرشدن سیل جان باخته و ده‌ها تن دیگر هنوز ناپدید اند.

روح‌الله، می‌افزاید: «شمار زیادی از مردم به شمول زنان و کودکان کشته، شماری زخمی و ده‌ها تن دیگر نیز ناپدید شده اند. دولت باید به خانواده‌های آسیب‌دیده از سیلاب کمک فوری کند و جست‌وجو برای کسانی که هنوز در زیر خاک اند، شروع شود.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از سوی دیگر، قریشی بدلون، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات‌وفرهنگ ننگرهار، می‌گوید که در اثر سرازیرشدن سیل در ولسوالی حصارک این ولایت، ۵۵۰ جریب زمین کشاورزی تخریب، ۶۲ کانال و بند آب کامل از بین رفته و خسارت‌های مالی زیادی وارد شده است.

بر اساس آمار وزارت مبارزه با حوادث طبیعی، در نتیجه‌ی رویدادهای طبیعی در چهار ماه گذشته، ۲۱۴ تن جان باخته، ۳۲۰ تن زخمی، سه هزار و ۱۱۵ خانه به گونه‌ی کامل و قسمی تخریب شده اند و حدود سه هزار و ۸۰۰ رأس مواشی تلف شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: