مسئولان وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث امروز در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در کابل حضور یافتند و دستاوردهای یک سالۀ این وزارت را به مردم و رسانه‌ها گزارش دادند.

شرف‌الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، در پاسخ به این پرسش سلام‌وطندار که چرا خانه‌های مردم در روستای بالامردیان ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان به‌طور خودسر آتش می‌گیرد؟ می‌گوید تیم‌های بررسی آنان مشخص کرده ‌است که در این روستا ذخیره‌گاه‌های نفت و گاز وجود دارد و وقتی به‌روی زمین می‌رسد، موجب آتش‌سوزی می‌شود.

او می‌افزاید: «ما تیم‌های انجنیری و سروی را به منطقه اعزام کردیم. آنان به ما گزارش دادند که در جوزجان به‌ویژه در این روستا ذخیره‌گاه‌های زیرزمینی نفت و گاز و جود دارد که به مرور زمان به‌روی زمین نشت می‌کند و احتمال دارد دلیل آتش‌سوزی باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ معین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، تیم‌های سروی تلاش می‌کنند تا شمار آسیب‌دیده‌گان را مشخص و به آنان کمک کنند. شرف‌الدین مسلم از نهادهای کمک‌کننده می‌خواهد با خانواده‌هایی که خانه‌های‌شان در نتیجۀ آتش‌سوزی‌های خودسر آسیب دیده‌اند، کمک کنند.

گفتنی‌ست که از چند هفته به این‌سو در روستای بالامردیان خانه‌های مردم به‌طور خودسر آتش می‌گیرد که در نتیجۀ آن، ده‌ها خانه در آتش سوخته است و شمار بسیاری از خانواده‌ها مجبور شده‌اند تا خانه‌های‌شان را ترک کنند.

مقام‌های محلی جوزجان چند روز پیش به سلام‌وطندار گفته بودند که جن‌ها خانه‌های مردم را در این روستا آتش می‌زند.

از سویی هم، معین وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث در این نشست می‌افزاید که بودجۀ عادی ام‌سال برای این وزارت کافی نیست؛ زیرا ساحۀ کاری آنان گسترش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌گوید: «بودجۀ عادی سال مالی ۱۴۰۱، ۱۵۰ میلیون و ۲۳۷ هزار و ۸۸۰ افغانی‌ست که با توجه به گسترۀ ساحۀ کاری، ما با کاهش بودجه و تشکیلات روبه‌رو هستیم.»

براساس معلومات مسئولان وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث، از ۲۴ ماه اسد سال گذشته تاکنون، یک هزار و ۵۱۱ تن در نتیجۀ روی‌دادهای طبیعی جان باخته و ۳ هزار و ۷۲۶ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

به همین ترتیب، در این مدت ۲۳ هزار و ۸۲۲ تن از خانه‌های خود آواره شده‌اند، ۹۶ هزار و ۷۷۲ جریب زمین کشاورزی تخریب و ۸ هزار و ۷۱۲ رأس مواشی نیز تلف شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: