شماری از دام‌پروران در پروان، با نگرانی از روبه‌روبودن نسل گوسفند پشمی با خطر نابودی، می‌گویند که به دلیل کاهش علاقه‌ی مردم به گلیم‌بافی و استفاده از نمد، میزان پرورش گوسفند پشمی در این ولایت کاهش یافته است.

غلام‌نبی، باشنده‌ی ولسوالی شیخ‌علی پروان، می‌گوید که دو سال پیش ۱۵۰ رأس گوسفند پشمی داشت؛ اما اکنون به دلیل افت صنعت گلیم‌بافی و نبود بازار خرید پشم، ۲۰ رأس گوسفند پشمی را نگه‌ داشته است.

او می‌افزاید: «یک‌ سیر پشم را ۳۵۰ افغانی می‌فروختیم؛ حالا مردم نمد و گلیم جور نمی‌کنند؛ دیگر برای هیچ چیز این پشم استفاده نمی‌شود. من می‌خواهم که گلیم‌بافی و قالین‌بافی رشد کند که بهای پشم در سطح افغانستان هم بلند برود.»

خال‌مراد، باشنده‌ی ولسوالی سیاه‌گرد پروان نیز، می‌گوید که در گذشته مردم لباس و دیگر وسایل شان را از پشم گوسفند می‌ساختند؛ اما اکنون به استفاده از وسایل پشمی علاقه‌ای نشان نمی‌دهند. «در گذشته لباس مردم از پشم گوسفند بود و آن‌ها با استفاده از پشم برای شان دیگر وسایل هم می‌ساختند؛ اکنون اما این وضعیت ۸۰ درصد سقوط کرده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این دام‌پروران، می‌گویند که اگر وضعیت همین گونه ادامه یابد، نسل گوسفند پشمی در پروان از بین خواهد رفت. آن‌ها، از حکومت سرپرست می‌خواهند که به این وضعیت توجه و از دام‌پروران پشتیبانی کند.

در سوی دیگر، مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری پروان، می‌گویند که به دلیل کاهش علاقه‌مندی مردم به دام‌پروری و خشک‌سالی‌های پی‌هم، میزان پرورش گوسفند پشمی در این ولایت، کاهش یافته است.

محمد‌رحیم نعمانی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری پروان، می‌گوید که برای تغییر وضعیت موجود، از دام‌پروان پشتیبانی خواهد کرد.

او می‌افزاید:  «به خاطر خشک‌سالی‌های متواتر، بخش مال‌داری صدمه دیده است؛ علاقه‌مندان به مال‌داری به ویژه گوسفند‌داری کم شده است. تعداد مجموعی گوسفندان در پروان به ۴۹۱ هزار و ۸۳۰ رأس می‌رسد که نسل وطنی، ترکی و هزارگی است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، شماری از کارشناسان، می‌گویند که حکومت سرپرست با پشتیبانی از صنعت‌ گلیم‌‌بافی و قالین‌بافی می‌تواند به افزایش پرورش گوسنفد پشمی، کمک کند.

ذبیح‌الله فرید، استاد علوم حیوانی در دانش‌کده‌ی زراعت پروان، می‌گوید: «در گذشته از گوسفندانی به نام ترکی، قالین، گلیم و نمد و این چیزها می‌ساختند؛ مرکز پروسس پشم به شکل عنعنه‌ای وجود داشت؛ اما حالا کم شده است. وقتی از صنعت‌کار حمایت شود، هم تولید و هم تقاضا در بازار زیاد می‌شود.»

فرید، می‌افزاید که اگر از صنعت تولید پشم پشتیبانی نشود، نسل گوسفندان پشمی نابود خواهد شد.

پروان، در شمال افغانستان، از ولایت‌هایی است که بیش‌تر باشندگان آن به ویژه در بخش‌های دوردست، سرگرم دام‌پروری اند. باشندگان این ولایت، با پرورش گونه‌های دام به ویژه گوسفند پشمی، سال‌ها بخش بزرگی از نیازمندی‌های دست‌گاه‌های بافندگی این ولایت را، تأمین کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: