این متن نامۀ یکی از شهروندان به امرالله صالح، معاون نخست رئیس‌جمهور است که برای نشر به سلام‌وطندار فرستاده است و متن با انده‌کی دست‌کاری برای ساده‌خواندن منتشر می‌شود.

با ابراز تمنیات نیک

معاون صاحب معزز امروز چشم‌داشت همه قشر‌های جامعه به شمول نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به منظور تحقق‌یافتن آرمان‌ها و مقاصد دیرینۀ‌شان که همانا تأمین امنیت و برقراری صلح در کشور می‌باشد به شما است. اینک زمستان فرا رسیده و شما پایتخت را تحت مدیریت و ذره‌بین استخباراتی خویش قرار داده‌اید و ۳۳ ولایت دیگر به باد‌ فراموشی رفته است، اگر زمستان را غنیمت نشمارید و جلسات صبح‌گاهی‌تان به‌خاطر تأمین امنیت پایتخت اختصاص داده شود، پس سال ۱۴۰۰ ولایات امن و کلیدی‌مان سقوط و نیز مورد حملات بزرگ سازماندهی‌شده، قرار خواهد گرفت‌ و پرستیژ، عزت و جایگاه حکومت و نظام نزد مردم از بین خواهد رفت.

طالبان امروزه از طریق جمع‌آوری عشر و ذکات، باج‌گیری از شاهراه‌ها که مجموع آنان روزانه به میلیون‌ها افغانی می‌رسد و نیز با به‌دست‌آوردن هزاران میل اسلحه مختلف‌النوع و وسایط زرهی با حملات تهاجمی‌شان بالای قرارگاه‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌پردازند؛ اما نیرو‌هایی که همیشه صدا بلند کرده‌اند، به خاطر تدارکات، اکمالات و حمایت لوژستیکی‌شان هیچ نوع برنامه و کاری صورت نگرفته است؛ وضعیت اگر به همین منوال ادامه یابد سال آینده یک سال خونین برای هموطنان و سربازان نیروهای افغانستان خواهد بود. لطفاً قبل از وقوع انفجار و فاجعۀ انسانی در سال ۱۴۰۰ با فرایندهای ذیل سرنوشت این دهشت‌افگنان را به دست خود گیرید و نگذارید دیگر وطن را به بی‌راهه بکشانند.

فصل زمستان بزرگ‌ترین نقطۀ ضعف دشمنان و طالبان دهشت‌افگن می‌باشد و در این فصل سرما توانایی‌های‌شان به صفر تقرب می‌کند. پس باید با یک پلان و عملیات جامع بر این نقاط ضعف آنان ضربه وارد نماییم و بر ظلم و جنایات سیاه جنگی‌شان نقطۀ فرجام بگذاریم. بیایید در فصل زمستان خود را به تغافل نزده و تن به مشقت و سختی دهیم و این فصل پر فیض و برکت را غنیمت شمرده برای رفاه، آسایش، امنیت و نیز گسترش حاکمیت نظام و حکومت در نقاطی که تحت تسلط دشمنان این سرزمین قرار دارد، بیاندیشیم و نیز پلان‌هایی را برای سازوبرگ و اکمالات مدافعین جان بر کف نیروهای افغانستان عملی نماییم تا دیگر مردم و هموطنان‌مان قربانی حملات مخوف طالبان تروریست قرار نگیرند.

طالبان دهشت‌افگن و خدعه‌باز در فصل‌های زمستان همیشه با به کارگیری از تاکتیک‌های دیرینۀ‌شان که آن هم تمایل به گفت‌وگوهای صلح می‌باشد و دولت را به پای گفت‌وگوهای دروغین صلح می‌کشاند، استفاده می‌نمایند و بعد از فصل سرما این صحبت‌ها و گفت‌وگوهای کاذب به باد فنا رفته و دیگر واژه‌یی به نام صلح از زبان خونین‌شان به سمع نمی‌رسد و جواب صلح را با انفجار و انتحار و کشت‌وخون هموطنان‌مان می‌دهند. رمز پیروزی در نحوۀ چه‌گونه‌گی راه‌اندازی و فعالیت‌های خصمانۀ دشمن، شناخت نقاط ضعف و قوت آنان و نیز تاکتیک استراتژیک آنان نشأت می‌گیرد و ما هم با تمام تاکتیک‌ها و استراژی آنان بلدیت کامل داریم، اما متأسفانه امروزه مدیران و مسئولان ارشد امنیتی ابتدایی‌ترین شاخصه‌های جنگ را در برابر طالبان تروریست به کار نمی‌گیرند و همواره برای استقرارشان بر کرسی‌های مهم حکومتی می‌اندیشند و می‌کوشند؛ مدیران کارای امنیتی همیشه نقاط ضعف نیروهای تحت امرشان را پوشش قرار می‌دهند و علی‌رغم‌ این عمل، تاکیدشان بر نشانه‌گیری بر نقاط ضعف دشمن می‌باشد؛ اما کارگیری از چنین تاکتیک‌های مهم امنیتی از مسئولان فعلی امنیتی و دفاعی بعید است، چون آنان از این قابلیت‌ها و توانایی‌ها برخوردار نیستند؛ فرماندهانی که با دکتورین نظامی یک‌ عمر تعلیم دیدند، به حاشیه رانده شده‌اند. اگر خواهان نفی طالبان شریر و تروریست از کشور هستید و دیگر نمی‌خواهید که دیگر افغانستان مکان و پناهگاه امن برای این دهشت‌افگنان باشد پس با عملی‌نمودن و پیاده موارد فوق باید بشتابیم، ورنه با ادامۀ این پالیسی‌سازی‌های نافرجام و نیز بطی‌بودن عملیات‌های زمستانی، طالبان تروریست بیشتر از قبل عرض‌اندام نموده و وطن و آشیانه را به خاک و خون خواهند کشانید و یک‌بار دیگر افغانستان تاریخ سیاه دهه‌های اخیر را سیر خواهد کرد.

ارادتمندتان وحیدالله فروتن

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: