مقام‌های امارت اسلامی افغانستان گزارش سازمان ملل متحد دربارۀ کشته‌شدن ۱۰۰ تن از اعضا و نیروهای امنیتی دولت پیشین را رد کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ، امروز در توییترش نوشته است که پس از اعلام عفو عمومی از سوی رهبری امارت اسلامی، هیچ‌کسی اجازه ندارد به کسی زیان برساند. او نیز گفته است که اگر بر اثر انتقام‌جویی شخصی کدام «واقعه‌ای» رخ داده باشد، امارت اسلامی آن را بررسی و عاملان را بازداشت کرده است.

مجاهد نوشته است: «معلومات سرمنشی/دبیرکل سازمان ملل متحد که گویا صد تن از اعضای دولت پیشین پس از حاکمیت امارت اسلامی کشته شده‌اند، درست نیست. پس از عفو عمومی، به هیچ‌کسی اجازه نیست به کسی زیان برساند، اگر بر اثر انتقام‌جویی شخصی کدام واقعه‌ای شده باشد، ما‌ آن را بررسی و عاملان آن را مجازات کرده‌ایم.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی که به شورای امنیت این سازمان ارائه کرده، گفته است «ادعاهای موثقی» وجود دارد که ثابت می‌کند بیش از ۱۰۰ تن از اعضای دولت پیشین افغانستان، نیروهای امنیتی پیشین و کسانی که با نیروهای بین‌المللی کار می‌کردند، پس از تسلط امارت اسلامی کشته شده‌اند.

در این گزارش آمده است که بیش از دو سوم قربانیان ادعا می‌شود که ناشی از قتل‌های غیرقانونی امارت اسلامی یا افراد وابسته به امارت اسلامی بوده است. گوترش در گزارش خود گفته است که مأموریت سازمان ملل متحد در افغانستان هم‌چنان «ادعاهای معتبری مبنی بر قتل غیرقانونی دست‌کم ۵۰ مظنون به وابسته‌گی به شاخۀ خراسان گروه داعش را دریافت کرده است.»

دبیرکل سازمان ملل متحد افزوده است که مدافعان حقوق بشر و کارمندان رسانه‌ها هم‌چنان «تحت حمله، ارعاب، آزار و اذیت، بازداشت خودسرانه، بدرفتاری و قتل قرار می‌گیرند.» او گفته است که هشت فعال جامعۀ مدنی، از جمله سه تن توسط نیروهای امارت اسلامی و سه تن توسط جنگ‌جویان گروه دولت اسلامی یا داعش کشته و ۱۰ تن توسط نیروهای امارت اسلامی به‌طور موقت بازداشت، ضرب‌وشتم و تهدید شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به ‌گفتۀ گوترش، دو خبرنگار کشته شدند که مسئولیت قتل یکی از آن‌ها را گروه داعش برعهده گرفته است. گوترش افزوده است که دو خبرنگار دیگر هم توسط افراد مسلح ناشناس زخمی شدند. دبیرکل سازمان ملل افزوده که این سازمان ۴۴ مورد بازداشت موقت، ضرب‌وشتم و تهدید به ارعاب را ثبت کرده‌ که ۴۲ مورد آن توسط امارت اسلامی صورت گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: