روزنامۀ وال‌استریت ژورنال روز گذشته گزارش داده است که در پی تحولات سیاسی و فروپاشی نظام در افغانستان، شماری از منسوبان نظامی و استخباراتی پیشین ارتش این کشور به گروه داعش پیوسته‌اند. طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، شاخۀ خراسان گروه داعش اعضای نیروهای امنیتی پیشین افغانستان را که با مشکلات اقتصادی روبه‌رو بوده‌اند، به این گروه جذب می‌کند.

در گزارش آمده است که سربازان و منسوبان نظامی و استخباراتی دولت پیشین در زمینۀ جمع‌آوری اطلاعات و تکتیک‌های جنگی، این گروه را تقویت می‌کنند. بر بنیاد گزارش، یک افسر پیشین ارتش ملی افغانستان که فرماندهی انبار تسلیحات و مهمات ارتش در شهر گردیز، مرکز پکتیا را برعهده داشت، پس از سقوط دولت پیشین به شاخۀ خراسان گروه داعش پیوست و هفتۀ پیش در درگیری با نیروهای امارت اسلامی کشته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، مقام‌های امارت اسلامی هم‌واره گفته‌اند که داعش در افغانستان تهدید جدی نیست و در این کشور قدرت و پایگاه نظامی ندارد.

این در حالی‌ست که پس از روی‌کارآمدن حکومت امارت اسلامی در کشور، شاخۀ خراسان گروه داعش دست‌کم سه حملۀ مرگ‌بار بر غیرنظامیان در کابل، کندز و کندهار انجام داده است. براساس گزارش‌ها، در نتیجۀ این حمله‌ها بیش از ۲۰۰ تن کشته و حدود ۳۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند و قربانیان بیش‌تر شیعیان بوده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: