زابل، در جنوب افغانستان، ولایتی است که تغییرهای آب‌وهوایی و خشک‌سالی، به کشاورزی و دام‌داری در این ولایت بیش‌تر آسیب زده است.

شماری از باشندگان ولسوالی اتغر زابل، به سلام‌وطندار می‌گویند که در کنار نداشتن آب برای کشت‌زارهای شان، به آب آشامیدنی نیز دست‌رسی ندارند و با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حاجی ملک و محمدخان، دو باشنده‌ی ولسوالی اتغر، می‌گویند که به آب آشامیدنی به سختی دست‌رسی پیدا می‌کنند و به همین دلیل، شماری از خانواده‌ها در این ولسوالی مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند و این روند ادامه دارد.

حاجی ملک، می‌افزاید: «به آب آشامیدنی دست‌رسی نداریم و روستاها و خانواده‌هایی اند که به دلیل دست‌رسی‌نداستن به آب آشامیدنی، به روستاهای دیگر کوچ کرده اند.»

محمدخان، نیز می‌افزاید: «ما به نیازهای خوراکی و آب پاک دست‌رسی نداریم و زیاد مشکلات داریم. ما سه چاه عمیق داریم که خشک شده و حفر آن نیز نتیجه نداشته است. ما از حکومت می‌خواهیم که برای تأمین آب آشامیدنی به مردم، بندهای آب بسازد.»

با این حال، مسئولان محلی در زابل، می‌گویند که برای دست‌رسی باشندگان ولسوالی اتغر و دیگر مناطق این ولایت به آب آشامیدنی، تلاش می‌کنند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالکریم ذوالفقار، رییس حوزه‌ی دریایی ترنک در زابل، می‌گوید: «ما به تمام مردم اطمینان می‌دهیم که این موضوع را به وزارت و مؤسسه‌های هم‌کار شریک می‌کنیم. این تنها ولسوالی اتغر نیست که باشندگان آن به آب آشامیدنی دست‌رسی ندارند؛ بل در مناطق و ولسوالی‌های دیگر نیز آب آشامیدنی کم است.»

باشندگان ولسوالی اتغر زابل، در حالی از کم‌بود آب آشامیدنی شکایت دارند که باشندگان شماری از ولایت‌های دیگر نیز امسال با خشک‌سالی رو‌به‌رو بوده و شکایت‌ مشابه داشته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: