روستای «شیخک‌فولاد» ولسوالی دره‌‌ی‌صوف پایین سمنگان که بیش از یک هزار خانواده را در خود جا داده است، حدود هشت ساعت تا مرکز این ولسوالی فاصله دارد.

باشندگان روستای نام‌برده، می‌‌گویند که ماه‌ها است چشمه‌ها و کاریزهای شان خشک شده است و آنان مجبور شده‌ اند برای تهیه‌ی آب از روستاهای همسایه، شش ساعت راه بروند.

به گفته‌ی آنان، در روستای «شیخک‌فولاد» بیش از یک هزار خانواده زندگی می‌کنند؛ اما به دلیل نبود آب، شماری از خانواده‌ها این روستا را ترک کرده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

ذین‌الله، از بزرگان روستای «شیخک‌فولاد»، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این روستا بیش از یک هزار خانواده زندگی می‌کنند و از شش ماه به این سو با کم‌بود شدید آب روبه‌رو اند.

عبدالقادر، دیگر باشنده‌ی این روستا، نیز می‌گوید: «در یک حویلی سه خانواده است. یکی یک طرف رفته، یکی مزارشریف کوچ کرده است. از یک حویلی دو خانه‌اش رفته است. یکی به خاطر کشت و باغ‌داری و کم‌‌و‌تم زندگی که داره، مانده؛ اما زیادی مردم رفته است.»

باشندگان روستای «شیخک‌فولاد» ولسوالی دره‌‌ی‌صوف پایین، می‌افزایند که خشک‌سالی‌های پسین آنان را به شدت متأثر کرده است.

احمد، یکی از باشندگان این روستا، می‌گوید: «مشکلات زیاد است، می‌بینید که مرکب‌های ما نه کاه دارد و نه جو. زمین‌های ما مردم خشکی است. امسال یک قنار کاه را از مرکز ولسوالی یک هزار افغانی خریده می‌آوریم و یک سیر جو را هم ۴۰۰ افغا‌نی. مرکب‌های ما بدون این‌ها راه رفته نمی‌تواند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، شمس‌الله شمشاد، ولسوال دره‌‌ی‌صوف پایین، مشکلات باشندگان روستای «شیخک‌فولاد» را تأیید می‌کند و می‌گوید که تمام روستا‌نشینان این ولسوالی با کم‌بود آب روبه‌رو اند. او، از نهادهای امدادرسان می‌خواهد که به مشکلات این روستانشینان رسیدگی کنند.

ولسوال دره‌‌ی‌صوف پایین، می‌افزاید: «مردم ولسوالی دره‌‌ی‌صوف بسیار با مشکلات آب دچار هستند. این موضوع به مقام ولایت و نهادهای کمک‌کننده رسیده است. تا حال نهادهای کمک‌کننده در ساحه‌ی مقصود، زیرکی، بغک و دگک توسط تانکرها آب رسانده؛ اما در ساحه‌ی شیخک‌فولاد هنوز کدام کمکی صورت نگرفته است.»

گفتنی است که در نتیجه‌ی نباریدن برف و باران، بسیاری از چشمه‌ها و کاریزها در ولایت‌های مختلف خشک شده که این مسئله باشندگان این مناطق را با کم‌بود شدید آب روبه‌رو کرده است و حتا باشندگان شماری از مناطق دورافتاده‌ی کشور به دلیل دست‌رسی‌نداشتن به آب، خانه‌های خود را ترک کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: