حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، در واکنش به وضع محدودیت‌ تازه‌ بر مجریان زن تلویزیون‎‌ها از سوی امارت اسلامی گفته است که آنان نباید دستور پوشاندن صورت را رعایت کنند.

او در گفت‌وگو با شبکۀ خبری سی‌ان‌ان، تأکید کرده که پوشاندن صورت حجاب نیست و نه هم جز فرهنگ افغانستان، بلکه سنت کشورهای دیگر است که به افغانستان وارد شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس‌جمهور پیشین افزوده که افغانستان یک کشور اسلامی‌ست و زنان هم‌واره حجاب را رعایت کرده‌اند. او از امارت اسلامی خواسته است که دربارۀ این تصمیم‌ تجدید نظر کند.

کرزی، در این گفت‌وگو هم‌چنان بسته‌ماندن مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم را «تأسف‌بار» خوانده و گفته که این تصمیم شدیداً افغانستان را متضرر ساخته است.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر چهارشنبۀ هفتۀ گذشته طی مکتوبی به مجریان زن در رسانه‌های دیداری دستور داد که هنگام اجرای برنامه ماسک بپوشند. این دستور واکنش‌هایی را به‌دنبال داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، رعایت حجاب بر تمامی زنان را الزامی ‌خواند و به سلام‌وطندار گفت که دستور صادرشده، امری بدون استثناست و تمامی «خواهران ما آن را مراعات کنند؛ چون یک امر دینی‌ست.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: