در ادامۀ وضع محدودیت‌ها بر زنان از سوی امارت اسلامی، وزارت امر به معروف و نهی از منکر دستور تازه‌یی را به مجریان زن در رسانه‌های دیداری صادر کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، رعایت حجاب بر تمامی زنان را الزامی می‌خواند. او به سلام‌وطندار می‌گوید که دستور صادرشده، امری بدون استثناست و تمامی «خواهران ما آن را مراعات کنند؛ چون یک امر دینی‌ست.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، زرقا یفتلی، یک تن از فعالان حقوق زن، با ابراز نگرانی از وضع قوانین سخت‌گیرانه بر زنان می‌گوید که دستور پوشاندن صورت در هنگام اجرای برنامه پیامد منفی دارد و سبب حذف زنان از جامعه می‌شود.

تلویزیون خصوصی طلوع‌نیوز امروز اعلام کرده که امارت اسلامی در یک دستور تازه از تمامی شبکه‌های دیداری موبی‌گروپ به‌شمول طلوع‌نیوز خواسته است که از این پس تمامی مجریان زن در جریان اجرای برنامه‌های تلویزیونی، روی‌شان را بپوشانند.

طبق اطلاعات طلوع‌نیوز، نماینده‌گان وزارت‌های امر به معروف و نهی از منکر و اطلاعات و فرهنگ در هنگام اعلام این دستور به موبی‌گروپ، آن را «حکم قطعی» و «غیرقابل بحث» خوانده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هم‌زمان با صدور دستور تازۀ امارت اسلامی مبنی بر پوشاندن صورت مجریان زن در رسانه‌های دیداری، روز گذشته یک نوار تصویری در شبکه‌‌های اجتماعی پخش شده است که نشان می‌دهد شماری از دانش‌جویان دختر دانشگاه تعلیم و تربیه (دانشگاه استاد ربانی) که چادر رنگه بر سر دارند، اجازۀ ورود به دانشگاه نمی‌یابند.

گفتنی‌ست که پس از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی در افغاستان، محدودیت‌های بسیاری بر زنان وضع شده است. حذف زنان از ساختارهای سیاسی، آموزشی و فرهنگی، از مواردی‌اند که بر آنان وضع شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: