شماری از باشندگان کابل، با شکایت از افزایش بهای سبزی‌ تازه به ویژه پیاز در بازارهای این شهر، به سلام‌وطندار می‌گویند که بهای پیاز همه‌روزه در حال افزایش است؛ چیزی که توان خرید آن‌ها را کاهش داده است.

نویدالله، باشنده‌ی شهر کابل، می‌گوید: «قیمت یک سیر پیاز به ۴۰۰ افغانی رسیده، همه چیز قیمت شده است. هر چیزی که می‌آید، فعلاً قیمت است، یک بوری آرد به ۲۲۰۰ افغانی رسیده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

علی‌حسین، دیگر باشنده‌ی شهر کابل، نیز می‌گوید: «قیمت‌ها به اوج خود رسیده، یک کیلوگرام پیاز ۲۰ افغانی بود، حالا ۴۰ افغانی شده است. قیمت یک کیلوگرام کچالو ۱۵ تا ۲۰ افغانی بود و حالا ۴۰ تا ۴۵ افغانی شده است. خود ما سابق اگر یک سیر می‌خریدیم، حالا نیم کیلوگرام می‌خریم.»

در همین حال، شماری از بازرگانان، می‌گویند که صادرات پیاز به بیرون از افغانستان به ویژه پاکستان و بلندبودن تعرفه‌های گمرکی، سبب شده است که بهای آن در بازارهای کشور به ویژه شهر کابل، افزایش یابد.

ادریس، یک تن از بازرگانان، می‌گوید: «قیمت پیاز به خاطری بلند شده که به پاکستان می‌رود و حالا هم ما از پیاز واردشده از تاجیکستان و اوزبیکستان استفاده می‌کنیم.»

محمداسلام، یک تن دیگر از بازرگانان، نیز می‌گوید: «نرخ‌ها بلند شده، دی‌روز یک سیر پیاز را به ۳۴۰ افغانی آوردم، اما امروز به ۳۶۰ افغانی؛ به خاطری که پیاز پاکستان می‌رود. تاجران ما پیاز را به پاکستان بارگیری می‌کنند.»

با این حال، مسئولان وزارت صنعت و تجارت، تمام‌شدن حاصلات پیاز در کشور و بسته‌بودن شاه‌راه سالنگ را، از مهم‌ترین دلیل‌های افزایش بهای پیاز در بازارهای کابل عنوان می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عبدالسلام جواد آخوندزاده، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «پیاز افغانستان تمام شده، به خاطری که ما به بیرون صادرات داشتیم. حالا که دیدیم قیمت‌ها بلند رفته، ما دوباره واردات از اوزبیکستان و تاجیکستان را شروع کردیم.»

این در حالی است که همه‌ساله با سردشدن هوا، بهای سبزی‌ تازه در بازارهای کشور افزایش می‌یابد. نبود سردخانه‌های بزرگ و معیاری در کشور، سبب شده است که همه‌ساله بخش زیادی از محصولات داخلی مانند پیاز و بادنجان رومی، به پاکستان صادر و در زمستان با بهای بسیار از این کشور، به افغانستان وارد شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: