شماری از خبرنگاران افغان که در ایران و پاکستان به سر می‌برند، با ابراز نگرانی از وضعیت نامساعد اقتصادی، توقف روند بررسی پرونده‌های پناهندگی‌ شان و خطر بازداشت از سوی پلیس این کشورها، می‌گویند که از بازگشت به افغانستان نیز هراس دارند.

دو تن از خبرنگاران افغان در ایران، به سلام‌وطندار می‌گویند که هم‌اکنون بیش از ۸۰ خبرنگار افغان به گونه‌ی بی‌سرنوشت و با ترس از اخراج در این کشور به سر می‌برند و هیچ نهاد پشتیبان برای پشتیبانی مالی و معنوی آنان در ایران، وجود ندارد.

مقبول نوری، یک تن از خبرنگاران افغان در ایران، می‌گوید: «بیش از یک سال می‌شود ایران آمده‌ایم. روند رسیدگی به کیس‎‌ها/پرونده‌ها به کندی پیش می‌رود، ویزاها اکسپایر شده است، غیرقانونی زندگی می‌کنیم، اخیراً برخورد ایرانی‌ها با مهاجران تند شده است. مشکلات اقتصادی زیاد است و زمینه‌ی کار هم فراهم نیست.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

آصف اکبری، یک تن دیگر از خبرنگاران افغان در ایران، نیز می‌گوید: «اجازه‌ی کار نیست، انتظار سخت و دشوار است و هر لحظه ممکن است کسانی که ویزاهای شان تمام شده را دست‌گیر کنند. شدت‌ها در برابر مهاجران اخیراً زیاد شده، وضعیت خبرنگاران واقعاً اسف‌بار است. هیچ نهادی این‌ها را هم‌کاری نمی‌کند. اگر به افغانستان هم برگردند، دچار مشکلات امنیتی می‌شوند.»

در سوی دیگر، شماری از خبرنگاران افغان در پاکستان، نیز از رسیدگی‌نشدن  به پرونده‌های پناهندگی شان نگران اند.

ایمل حبیبی و حامد پیکار، دو تن از خبرنگاران افغان که بیش از یک سال می‌شود برای رسیدگی به پرونده‌های پناهندگی شان در پاکستان به سر می‌برند، می‌گویند که نبود فرصت‌های کاری، مشکلات اقتصادی آنان را بیش‌تر کرده است.

ایمل حبیبی، می‌گوید: «با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستیم. تا کنون هیچ سهولتی ایجاد نشده، تمدیدنشدن ویزا، برخورد نادرست دولت پاکستان، کار نیست، رسیدگی به ویزاهای ما نمی‌شود.»

حامد پیکار، نیز می‌گوید: «بیش از یک سال است که بیرون از افغانستان هستم، نهادهایی که قرار بود ما را انتقال بدهند، به کندی روند کار شان جریان دارد. این موضوع اخراج به ما نگران‌کننده است و موضوع بازگشت هم به ما چالش‌زا خواهد بود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، هادی غفاری، عضو رهبری «خبرنگاران افغان در تبعید» در اسلام‌آباد، می‌گوید که بر اساس اطلاعات این نهاد، هم‌اکنون ۲۰۰ خبرنگار افغان در پاکستان در انتظار پرونده‌های پناهندگی شان هستند.

این در حالی است که روز چهارشنبه، ۲۶ میزان، وزیر امور داخلهی ایران بدون تعیین زمان مشخص اعلام کرد که مهاجران غیرقانونی افغان باید از این کشور بیرون شوند.

پیش از این، وزیر امور داخله‌ی پاکستان، نیز تا اول نومبر امسال برای مهاجران غیرقانونی در این کشور مهلت داده است که پاکستان را ترک کنند و شماری از خبرنگارانی که در پاکستان به سر می‌برند، می‌گویند که ویزاهای شان تمام شده است و اکنون به شکل غیرقانونی زندگی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: