رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجۀ ایران با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، دربارۀ افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرده است.

وزیر خارجۀ ایران در این گفت‌وگو اوضاع انسانی و امنیتی در افغانستان را «بسیار نگران‌کننده» خوانده است. او بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تأکید کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبداللهیان هم‌چنان با اشاره بر موج پناه‌جویان افغانستان به کشورهای همسایه به‌شمول ایران، خواهان توجه سازمان ملل به وظایفش در قبال مهاجران شده است.

وزیر خارجۀ ایران با توجه به اقدامات تروریستی در افغانستان و مشکلات ناشی از فقر در این کشور، بر لزوم آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شدۀ افغانستان نیز تأکید کرده است.

در همین حال، آنتونیو گوترش ضمن تأکید بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، از نقش سازندۀ ایران در پذیرش پناه‌جویان افغانستان و میزبانی این کشور از مهاجران و نیز کمک‌های بشردوستانۀ این کشور قدردانی کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او در پاسخ به درخواست وزیر امور خارجۀ ایران مبنی بر ایفای وظیفۀ سازمان ملل در قبال آواره‌گان ، ابراز امیدواری کرده است که صندوق ملل متحد بتواند پشتی‌بانی‌های بیش‌تری از ایران در حمایت از مهاجران انجام دهد.

پیش از این نیز مقام‌های ایران از بحران جاری در افغانستان ابراز نگرانی و بر افزایش کمک‌های بشردوستانه به این کشور تأکید کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: