وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا اعلام کرده که آنتونی بلینکن، وزیر این اداره روز گذشته (جمعه، بیست‌ونهم دلو/بهمن) در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ با محمد بن عبدالرحمان آل‌ثانی، وزیر امور خارجه و معاون نخست‌وزیر قطر دیدار کرده است.

طبق اعلام وزارت خارجۀ آمریکا، دو طرف دربارۀ وضعیت افغانستان، تنش‌ها در اوکراین و نیز گفت‌وگوهای هسته‌یی میان ایران و آمریکا گفت‌وگو کرده‌اند. وزیر امور خارجۀ آمریکا در این دیدار از «سخاوت‌مندی و تمایل مستمر» قطر برای مشارکت در تلاش‌های آمریکا برای کمک به مردم افغانستان قدردانی کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا، هم در توییترش نوشته که در این دیدارها دربارۀ بحران اوکراین و کمک‌های قطر با تلا‌ش‌های دیپلماتیک در افغانستان گفت‌وگو شده است.

آنتونی بلینکن هم‌چنان در توییترش نوشته که دیدار سازنده‌یی با همتای قطری‌اش داشته و دربارۀ بحرانی که روسیه ایجاد کرده و نیاز فوری به کاهش تنش‌ها گفت‌وگو کرده است. بلینکن افزوده که از کمک‌های قطر به افغانستان نیز سپاس‌گزاری کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

پیش از دیدار، وزیر امور خارجۀ قطر پیشنهاد گفت‌وگو دربارۀ افغانستان را مطرح کرده است. وزیر خارجۀ آمریکا نیز قطر را از متحدان ارزش‌مند آمریکا خوانده و از کارهایی که این کشور در افغانستان انجام داده، به نیکویی یاد و از آن سپاس‌گزاری کرده است.

این در حالی‌ست که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، قطر با کشورهای غربی به‌‌ویژه ایالات متحدۀ آمریکا دربارۀ افغانستان از جمله در انتقال کمک‌های بشری و پروازهای تخلیه از کابل هم‌کاری نزدیک داشته است. آمریکا قطر را به‌عنوان حافظ منافع خود در افغانستان معرفی کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: