در ادامه‌ی نگرانی از قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای منطقه، این بار یک مقام ایرانی از افزایش کشف مواد مخدر صنعتی از افغا‌نستان نگرانی کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، ایرج کاکاوند، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، به تازگی در یک نشست خبری در بوشهر گفته که از آغاز سال روان تا کنون، ۴۷۰ تُن گونه‌های مختلف مواد مخدر در این کشور کشف‌وضبط شده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، افزوده که کشف مواد مخدر صنعتی از افغانستان ۲۱ درصد افزایش یافته است. او تأکید کرده است: «با این کشفیات، شاهد افزایش ۲۱درصدی کشفیات مواد مخدر صنعتی از منشأ کشور افغانستان هستیم.»

با این حال، مسئولان در وزارت امور داخله‌ی حکومت سرپرست افغا‌نستان، می‌گویند که پس از حاکمیت امارت اسلامی، ۱۸ هزار و ۵۰۰ عملیات در سراسر کشور انجام شده است و در نتیجه‌ی آن، ۱۱ هزار قاچاق‌بر مواد مخدر را بازداشت کرده اند.

حسیب‌الله احمدی، رییس دفتر معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، با تأکید بر پیش‌گیری از کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که کشت و قاچاق مواد مخدر در کشور به صفر رسیده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

رییس دفتر معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، می‌افزاید: «امارت اسلامی در افغانستان به کسی اجازه نمی‌دهد که خرید‌وفروش و قاچاق مواد مخدر را انجام بدهد و اگر کسی این کار را بکند، امارت اسلامی او را بازداشت می‌کند و به نهادهای عدلی می‌سپارد.»

گفتنی است که پیش از این دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، با پخش گزارشی گفته بود که افغانستان سریع‌ترین تولیدکننده‌ی متامفتامین در جهان است و قاچاق این مواد به کشورهای همسایه‌ی این کشور، نزدیک به ۱۳ درصد افزایش یافته است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: