کمیتۀ بین‌المللی نجات، گفته است که با معطوف‌شدن توجه جهان به بحران درگیری و جابه‌جایی در اوکراین، وضعیت افغانستان نباید نادیده گرفته شود.

این نهاد روز گذشته (جمعه، سیزدهم حوت/اسفند) با پخش اعلامیه‌یی گفته است که جهان باید از فرصت پیش‌آمده در افغانستان برای جلوگیری از قحطی، نجات جان شهروندان و پایان‌دادن به شرایط وحشت‌ناک در برابر زنان و دختران در این کشور، به‌سرعت استفاده کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کمیتۀ بین‌المللی نجات از گام‌های اخیر ایالات متحدۀ آمریکا و دیگر کشورها برای افزایش کمک‌ها و پشتی‌بانی از مردم افغانستان و رسیده‌گی به بحران اقتصادی در این کشور، استقبال کرده است.

در اعلامیه آمده که در آستانۀ کنفرانس جلب کمک به افغانستان در پایان مارچ، کمیتۀ بین‌المللی نجات خواستار ادامۀ توجه، افزایش کمک‌های بشردوستانه و تغییر سیاست‌ها برای کاهش بحران اقتصادی در افغانستان شده است.

آماندا کاتانزانو، معاون سیاسی و حقوقی کمیتۀ بین‌المللی نجات از تصمیم بانک جهانی مبنی بر اعطای یک میلیارد دالر از صندوق بازسازی افغانستان به نهاد‌های سازمان ملل و سازمان‌های امداد‌رسان استقبال کرده و گفته است که با توجه به شدت بحران، این وجوه باید فوراً توزیع و هم‌چنان برای پرداخت حقوق کارمندان دولت مانند کارمندان صحی و آموزگاران که بسیاری از آن‌ها بیش از هفت ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند، استفاده شود.

با این حال، کمیتۀ بین‌المللی نجات افزوده است که نیازهای بشردوستانه در افغانستان در مقایسه با سال گذشته سه برابر افزایش یافته است و آن‌هم در حالی که از کمک‌های موردنیاز تاکنون بیش از ۸۰ درصد به‌دست نیامده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که از بیش از شش ماه به این‌سو، وضعیت بشری در افغانستان رو به وخامت است و نهادهای بین‌المللی از وقوع فاجعه در این کشور هشدار داده‌اند. در عین حال، جنگ اوکراین و تهاجم روسیه بر این کشور، توجه جامعۀ جهانی را به خود جلب و بحران در افغانستان را افزایش داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: