آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید که اقتصاد افغانستان مسیر نزولی را می‌پیماید و در آستانۀ سقوط قرار دارد. او در توییترش نوشته است که برای جلوگیری از بحران و فروپاشی کامل اقتصادی، هرچه زودتر باید پول نقد در این کشور تزریق شود.

دبیر کل سازمان ملل افزوده که زمان مهم است و اگر فوری در این زمینه اقدام نشود، زنده‌گی‌های بسیاری از بین می‌روند و «ناامیدی و افراط‌گرایی» در این کشور رشد می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که پیش از این، نهادهای بین‌المللی بارها از وخیم‌شدن بحران اقتصادی در افغانستان هشدار داده و گفته‌اند که اگر زودتر به این وضعیت رسیده‌گی نشود، بدترین بحران بشری جهان در تاریخ رخ خواهد داد.

برنامۀ توسعۀ سازمان ملل متحد نیز پیش‌بینی کرده است که در صورت برطرف‌نشدن بحران جاری در افغانستان، احتمال دارد نزدیک به ۹۷ درصد جمعیت این کشور زیر خط فقر بروند.

با قدرت‌گیری امارت اسلامی در افغانستان، حدود ۱۰ میلیارد دارایی بانک مرکزی این کشور از سوی آمریکا بسته شده است. شماری از نهادهای بین‌المللی و نیز مقام‌های شماری از کشورها گفته‌اند که برای جلوگیری از بحران اقتصادی افغانستان، این دارایی‌ها باید آزاد شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، سازمان ملل متحد «چارچوب تعامل انتقالی» را در نشست شورای امنیت این سازمان برای کمک به شهروندان افغانستان برای سال ۲۰۲۲ اعلام کرده است. چارچوب تعامل انتقالی، سند برنامه‌ریزی استراتژیک فراگیر است که هماهنگی کار سازمان ملل را برای کاهش «رنج مردم افغانستان» از طریق نجات جان‌ شهروندان، حفظ خدمات ضروری و حفظ نظام‌های/سیستم‌های اجتماعی تضمین می‌کند.

برمبنای تصمیم شورای امنیت، حدود هشت میلیارد دالر مورد نیاز برای اجرای این چارچوب شامل ۴.۴۴ میلیارد دالری است که پیش از این از طریق طرح واکنش بشردوستانه که در ۱۱ جنوری سال روان میلادی آغاز شد، درخواست شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: