سازمان بین‌المللی کار، اعلام کرده است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، بیش از نیم میلیون تن در این کشور وظایف‌شان را از دست داده‌اند.

این سازمان با پخش گزارش تازه‌یی گفته که بحران پیش‌آمده در افغانستان، اقتصاد این کشور را فلج کرده و بازار کار را به‌شدت زیر فشار قرار داده است.  بر بنیاد گزارش، این وضعیت به‌ویژه زنان، افرادی که در کشاورزی، نهاد‌های دولتی، خدمات اجتماعی و ساختمانی کار می‌کردند را‌ متأثر کرده است.

در گزارش آمده است که بسیاری از این‌ها وظایف‌شان را از دست داده‌اند و یا هم معاش‌ دریافت نمی‌کنند. افزون بر این بسیاری از شرکت‌ها زیر فشار قرار دارند و به‌دلیل این‌که هزاران شهروند افغانستان در حال فرار از کشور اند، به مشکل می‌توانند ادامه دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سازمان بین‌المللی کار افزوده است که تا ماه جون ۲۰۲۲ میلادی، بین ۷۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار شغل در افغانستان از بین خواهد رفت و فرصت‌های کاری بیش‌تر کاهش خواهد یافت.

این سازمان تأکید کرده است که تصرف مجدد افغانستان توسط امارت اسلامی، پیامدهای اقتصادی بسیاری را در پی داشته است؛ زیرا این کشور از یک‌سو با کم‌بود پول نقد روبه‌رو بوده و از سوی دیگر،‌ برداشت پول نقد از بانک‌ها محدود شده، که این وضعیت نه تنها افراد،‌ بلکه شرکت‌ها را نیز دچار مشکل کرده است.

در گزارش تصریح شده که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان و خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور، جامعهٔ جهانی دارایی‌های افغانستان را در خارج بسته کرده است و با درنظرداشت اقدامات امارت اسلامی در این مدت، هیچ کشوری مایل نیست با آنان کار کند.

رامین بهزاد، هماهنگ‌کنندهٔ ارشد سازمان بین‌المللی کار برای افغانستان، در این گزارش ابراز نگرانی کرده که اوضاع در افغانستان وخیم است و این کشور برای تأمین ثبات، به حمایت فوری نیاز دارد.  به گفتۀ او، رفع نیازمندی‌های فوری بشردوستانه در اولویت آنان است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

سازمان بین‌المللی کار، خواهان حمایت بیش‌تر جامعهٔ بین‌المللی از افغان‌ها شده است. این سازمان تأکید کرده که ادامۀ این شرایط ممکن است منجر به استفادۀ بیش‌تر از کودکان برای کار در کشوری شود که هم‌اکنون بیش‌ از یک میلیون کودکان ۵ تا  ۱۷ سال سرگرم کار اند.

این در حالی‌ست که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، کار در نهادهای دولتی کاهش یافته و شماری از نهادهای خصوصی نیز فعالیت‌های شان را کاهش داده و یا متوقف کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: