شماری از آگاهان روابط بین‌الملل به این باور اند که با آغاز بحران در اوکراین، مهاجرت اوکراینی‌ها به دیگر کشورها آغاز شده است. طارق فرهادی، از آگاهان روابط بین‌الملل به سلام‌وطندار می‌گوید که احتمال دارد در سه سال آینده حدود پنج میلیون اوکراینی به کشورهای دیگر مهاجر شوند.

به گفتۀ آقای فرهادی، با مهاجرت اوکراینی‌ها به اروپا، تغییرات بزرگی در برابر مهاجران افغانستان رخ خواهد داد. او می‌افزاید که شماری از کشورهای اروپایی طرف‌دار اوکراین و شماری دیگر نیز طرف‌دار روسیه‌اند و با این حساب احتمال دارد توجه بین‌المللی در برابر افغانستان کاهش یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌گوید: «پس از این‌که روس‌ها وارد اوکراین شدند، جامعۀ اروپا تغییر خواهد کرد. خود اروپا نیز بی‌جاشده‌گان داخلی خواهند داشت و توجه جامعۀ جهانی به این موضوع‌ها جلب خواهد شد و توجه و حمایت‌های جامعۀ جهانی در برابر افغانستان کاهش خواهد یافت.»

محب‌الله شریف، یکی دیگر از آگاهان روابط بین‌الملل نیز به این باور است که جنگ روسیه و اوکراین بر وضعیت اقتصادی و در مجموع بر وضعیت کلی افغانستان تأثیر منفی خواهد داشت. او می‌گوید که بحران اوکراین در نخست سبب نامشخص‌شدن سرنوشت و در خطرافتیدن مهاجران افغان مقیم در اوکراین خواهد شد.

آقای شریف، از احتمال کاهش کمک‌های جامعۀ جهانی به افغانستان نیز خبر می‌دهد و می‌گوید که ممکن است کشورهای غربی علیه روسیه متحد شوند و اوکراین را از نظر کمک‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی در اولویت قرار دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «بدون تردید توجه جهانیان به وضعیت اوکراین معطوف خواهد شد و موضوع افغانستان به نحوی کنار گذاشته خواهد شد.​ افزون بر این، مشکلات اقتصادی و منطقه‌یی که در نتیجۀ طولانی‌شدن جنگ به‌‌جود می‌آید، روی افغانستان تأثیر خواهد گذاشت.»

روسیه روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته بر اوکراین حمله کرد و بر‌اساس گزارش‌ها، نیروهای روسی بسیاری از بخش‌های اوکراین را تصرف کرده و به شهر کی‌یف، پایتخت این کشور رسیده‌اند. جنگ میان نیروهای روسی و اوکراینی هنوز جریان دارد و سبب کشته و زخمی‌شدن ده‌ها نظامی و غیرنظامی شده است. هم‌چنان گزارش‌هایی نیز پخش شده است که از احتمال آغاز گفت‌وگوهای صلح میان دو طرف خبر می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: