پس از تنش‌ها میان حزب‌های سیاسی و نخست‌وزیر پاکستان، عمران خان از سمت نخست‌وزیری برکنار و پارلمان این کشور منحل شد و قرار است تا سه ماه دیگر انتخابات برگزار شود و حکومت جدید در پاکستان به‌میان بیاید.

اما آیا با تغییر حکومت در پاکستان، سیاست این کشور در برابر افغانستان تغییر خواهد کرد؟ جاوید مومند، آگاه مسائل سیاسی می‌گوید که بحران پاکستان یا به‌میان‌آمدن حکومت جدید آن، بر افغانستان تأثیر مثبت یا منفی نمی‌گذارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ او، تمام اختیارات در پاکستان در کنترل ارتش آن است و آنان تلاش می‌کنند تا روابط خود با امارت اسلامی را بیش از پیش بهبود بخشند و در عین حال، زمینۀ گفت‌وگو با طالبان پاکستانی را نیز فراهم کنند. آقای مومند می‌افزاید که پاکستان هم‌واره به منافع ملی خود پای‌بند است.

جاوید مومند می‌گوید: «از سال ۱۹۴۰ به این‌سو که به سیاست‌های پاکستان در برابر افغانستان نگاه کنیم، خیلی شبیه به هم بوده و سیاست‌های هر نظام آن پیش از پیش طراحی شده است.»

در همین حال، گل‌محمد گل‌زی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که اگر در پاکستان حکومت جدید یا هرگونه تغییری دیگر بیاید، سیاست آن مانند گذشته از سوی نظامیان طراحی می‌شود و در برابر افغانستان نیز تغییری نخواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ او، این مسألۀ داخلی پاکستان است که در مدت سه ماه باید حل شود و آنان به‌خاطر منافع ملی خود باهم کنار می‌آیند. او می‌گوید: «مثل آفتاب روشن است که سیاست خارجی پاکستان را نظامیان ایجاد می‌کنند و این حزب‌های سیاسی که می‌آیند و می‌روند، مجبور اند که از همین سیاست پیروی کنند.»

گفتنی‎ست که از چندی به این‌سو میان حزب‌های سیاسی پاکستان تنش‌ها ایجاد شده بود که در نتیجه، نخست‌وزیر آن برکنار شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: