ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گفته که این کشور در تلاش است با حکومت سرپرست امارت اسلامی رابطه برقرار کند. آقای پوتین روز گذشته در دیدار با امام‌علی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان در دوشنبه هم‌چنان گفته است که همه گروه‌های قومی باید در ادارۀ حکومت سرپرست سهم داشته باشند.

ولادیمیر پوتین افزوده است روسیه باید اطمینان حاصل کند که از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده نمی‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

صفحۀ رسمی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه/کرملین با پخش گزارش دیدار ولادیمیر پوتین و امام‌علی رحمان، رئیسان جمهور روسیه و تاجیکستان چنین نوشته است: «برای عادی‌کردن وضعیت افغانستان هر آن‌چه لازم باشد، انجام می‌دهیم. قصد داریم با نیروهای سیاسی که اوضاع افغانستان را کنترل می‌کنند، رابطه برقرار کنیم.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی می‌گویند که ولادیمیر پوتین این اظهارات را برای رسیدن به اهداف خاص روسیه بیان کرده است. به گفتۀ آگاهان، روسیه در تلاش است که جبهۀ جدید علیه آمریکا ایجاد کند و به اهداف سیاسی و اقتصادی دست یابد.

ویس ناصری، آگاه مسائل سیاسی، اظهارات ولادیمیر پوتین در پیوند به برقراری رابطه با حکومت سرپرست امارت اسلامی را بازی سیاسی می‌خواند. او می‌گوید: «می‌خواهد که در یک ائتلاف با امارت اسلامی در مقابل آمریکا و متحدانش جبهۀ جدیدی را باز کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مهدی افضلی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، به این باور است که به‌دلیل نبود ثبات سیاسی در افغانستان، روسیه این کشور را به‌عنوان متحد استراتژیک پذیرفته نمی‌تواند، اما تلاش دارد با استفاده از جفرافیای افغانستان به اهداف اقتصادی دست یابد.

خواستیم در پیوند به گفته‌های رئیس‌جمهور روسیه دیدگاه امارت اسلامی را داشته باشیم؛ اما به تماس‌های ما پاسخ داده نشد. رئیس‌جمهور روسیه در حالی خواهان برقراری رابطه با حکومت سرپرست امارت اسلامی‌ست که مسکو هنوز امارت اسلامی را از فهرست گروه‌های تروریستی حذف نکرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: