وزارت امور خارجۀ پاکستان روز گذشته با پخش اعلامیه‌یی گفت که عمران‌ خان، نخست‌وزیر این کشور امروز (چهارشنبه، چهارم حوت/اسفند) در سفرش به روسیه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کند. طبق اعلامیه، وضعیت افغانستان بخشی از آجندا در این نشست دوجانبه است.

اما آگاهان مسائل سیاسی می‌گویند که گفت‌وگوی عمران‌ خان با ولادیمیر پوتین بر وضعیت افغانستان هیچ تأثیری نمی‌گذارد. به باور آنان، پاکستان هم‌اکنون با مشکلات اقتصادی و امنیتی داخلی روبه‌روست و با این شرایط نمی‌تواند به وضعیت افغانستان کاری کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خپلواک زازی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که هم‌اکنون پاکستان از طرف‌های مختلف در حد بلند بدهکار است. به گفتۀ او، این کشور در تلاش است که مشکلات داخلی خود را حل کند.

او می‌افزاید: «در شرایط کنونی پاکستان فوق‌العاده از ایالات متحدۀ آمریکا، چین، بانک جهانی و از آی‌ام‌اف بدهکار است. عمران خان می‌خواهد در شرایط کنونی مشکلات درونی پاکستان را حل کند؛ ولی همان آجندای برنامه به‌خاطری که آغاز شود موضوع افغانستان را گرفته؛ اما به افغانستان هیچ سودی ندارد.»

در همین حال، مطیع‌الله خروتی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید که هم‌اکنون پاکستان از هر طرف به جنگ‌ها و ناامنی‌های داخلی روبه‌روست. به باور آقای خروتی، با توجه به شرایط و مشکلات داخلی پاکستان، دیدگاه‌های این کشور در برابر افغانستان نمی‌تواند ارزش‌مند باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، طارق فرهادی، آگاه روابط بین‌الملل، به سلام‌وطندار می‌گوید که باید زمامدارن برحال در افغانستان، توانایی سهیم‌شدن در گفت‌وگوهای کشورهای بیرونی را پیدا کنند. به گفتۀ او، انتظار می‌ورد که افغانستان در گفت‌وگوهای مربوط به خود، نماینده داشته باشد.

گفتنی‌ست که سفر عمران خان به روسیه در حالی صورت می‌گیرد که روابط پاکستان با ایالات متحدۀ آمریکا و روابط اقتصادی این کشور با چین، به‌شکل فزاینده‌یی تیره و سرد شده است. از سویی هم، تنش‌ها میان روسیه و کشورهای غربی نیز بر مسألۀ اوکراین اوج گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: