به تازه‌گی عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، خواهان اعزام نیروی انسانی متخصص به افغانستان شده است. دفتر نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرده که این کشور تصمیم گرفته است تا افراد مسلکی و با تجربه را در بخش‌های فناوری و اطلاعات، پزشکی و مالی و حساب‌داری به افغانستان بفرستد.

عمران خان از جامعۀ بین‌المللی و نهادهای کمک‌رسان خواسته است که برای جلوگیری از فروپاشی نظام اقتصادی افغانستان، به این کشور کمک کنند. او گفته است: «برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی در افغانستان، پاکستان درخواست خود را از جامعۀ بین‌المللی و آژانس‌های امدادی برای ارائۀ کمک به مردم افغانستان در این مقطع حساس، اعلام می‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما آگاهان مسائل سیاسی به این باور اند در حالی که افغانستان نیاز به نیروی کار کشورهای دیگر ندارد، پاکستان تلاش می‌کند در سطح منطقه بزرگ‌نمایی و از وضعیت بد افغانستان به سود خود استفاده کند. به گفتۀ آنان، اظهارات مقام‌های پاکستانی نشان می‌دهد که افغانستان فاقد ساختار سیاسی کاراست.

عبدالجبار اکبری، آگاه مسائل سیاسی، تصمیم تازۀ پاکستان مبنی بر اعزام نیروی انسانی متخصص به افغانستان را حسن نیت خصمانه عنوان می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، مهدی افضلی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «آماده‌گی لازم را برای مدیریت و رهبری دولت ندارد و از سوی دیگر، بوروکرات‌هایی که در دولت قبلی کار می‌کردند، از سوی طالبان رانده شده‌اند و در دولت هم‌کارش نیست. بنابر این، پاکستان تلاش دارد تا این خالی‌گاه را از هر نگاه جبران کند.»

خواستیم دیدگاه امارت اسلامی را نیز در این باره داشته باشیم؛ اما آنان حاضر به پاسخ‌گویی نشدند. این در حالی‌ست که پیش از این روزنامۀ نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که امارت اسلامی با کم‌بود کادرهای مسلکی روبه‌رو شده و برای ازمیان‌برداشتن این خلاء از پاکستان کمک خواسته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: