ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز گذشته در دیدار با سردار بردی محمداف، هم‌تای ترکمنستانی‌اش، گفته است که مسکو با متحدانش از جمله چین، هند، آمریکا، ایران و پاکستان آمادۀ بازسازی زیرساخت‌های افغانستان‌اند.

رئیس‌جمهور روسیه افزوده که با توجه به حضور ۲۰ سالۀ آمریکا و متحدانش در افغانستان، مسئولیت اصلی آمریکاست که در بخش ساخت‌وساز زیربناهای افغانستان سهم داشته باشد. پوتین تأکید کرده است که افغانستان باید شامل پروژه‌های زیربنایی و لوژستیکی منطقه‌یی شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پوتین گفته است: «ما مشترکاً با ترکمنستان و سایر شریکان از جمله در چارچوب فارمت مسکو، هند، ایران، آمریکا، چین و پاکستان آمادۀ ادامۀ کار برای بازسازی در افغانستان هستیم.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی می‌گویند که با بیرون‌شدن آمریکا از افغانستان، مسکو تلاش می‌کند تا نسبت به افغانستان تمایل مثبت نشان دهد.

جبار اکبری، یک تن از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گوید پوتین همه جوانب افغانستان را درک کرده است که پس از بیرون‌شدن آمریکا و متحدانش از افغانستان، می‌تواند به این کشور کمک کند.

هم‌زمان با این، امارت اسلامی سخنان کرملین را گام مثبت برای افغانستان می‌داند. بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید که مساعدت به مردم افغانستان از جمله رسالت و مسئولیت جامعۀ جهانی‌ست. او می‌افزاید که کشورهای جهان می‌توانند از راه دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز در داخل افغانستان سرمایه‌گذاری داشته باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

کریمی می‌گوید: «صداهایی که برای حمایت از افغانستان بلند می‌شود، یک گام خوب است. امارت اسلامی از کشورها می‌خواهد که در قبال افغانستان یک پالیسی اقتصادمحور داشته باشند تا مشکلات ۲۰ سال گذشته در عموم ۴۳ سال گذشته به نحوی جبران شود.»

گفته‌های ولادیمیر پوتین دربارۀ افغانستان در حالی مطرح می‌شود که پس از حاکمیت دوبارۀ امارت اسلامی بر این کشور، هنوز هیچ کشوری در قبال بازسازی افغانستان کنشی نشان نداده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: