جی‌شنکر، وزیر امور خارجۀ هند، گفته است که کشورهای آسیای مرکزی نگرانی‌ها و هدف‌های مشابهی مانند تشکیل دولت فراگیر، مبارزه با هراس‌افگنی و تضمین کمک‌های بشردوستانۀ بدون مانع در افغانستان دارند.

وزیر خارجۀ هند، در نشست افتتاحیۀ سومین دور گفت‌وگوهای کشورهای آسیای مرکزی در دهلی نو تأکید کرده است که کشورش و دیگر کشورهای منطقه، پیوندهای عمیق تاریخی و تمدنی با مردم افغانستان دارند. او با ابراز نگرانی از وضعیت جاری افغانستان گفته است که برای کمک به شهروندان این کشور، راه‌های حل مشترک باید دریافت شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

به گفتۀ او، ایجاد یک دولت همه‌شمول در افغانستان، مبارزه با هراس‌افگنی و قاچاق مواد مخدر،  اطمینان از رساندن کمک‌های بشردوستانه و رعایت حقوق اقلیت‌ها، کودکان و زنان، از اولویت‌ها در افغانستان است.

با این حال، عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجۀ اوزبیکستان نیز در این نشست گفته که وضعیت بحرانی افغانستان و نیاز این کشور به توسعه، روی‌کرد واحد و هماهنگ کشورهای آسیای مرکزی را نیازمند است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

هند در حالی از نشستی دربارۀ افغانستان با شرکت کشورهای آسیای میانه در دهلی نو میزبانی می‌کند که در عین حال، نشست فوق‌العادۀ سازمان همکاری اسلامی با شرکت وزیران خارجۀ کشورهای عضو این سازمان و نیز نماینده‌گان آمریکا، چین، روسیه و اتحادیۀ اروپا به میزبانی پاکستان در اسلام‌آباد جریان دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: