حمله‌های پی‌هم هراس‌افگنانۀ داعش در دو هفتۀ گذشته علیه نمازگزاران شیعه در ولایت‌های کندز و کندهار، سبب نگرانی شدید هزاره‌ها، شیعیان و روحانیون این فرقۀ مذهبی در دیگر ولایت‌های کشور شده‌ است.

در روزهای پیشین گروه داعش در مراسم مذهبی خود، شیعیان را «خطرناک» توصیف کرده و از ادامۀ حمله‌های هراس‌افگنانه علیه شیعیان خبر داده است.

حمله‌های مرگ‌بار و تهدیدهای تازۀ گروه داعش علیه شیعیان سبب شده است که برخی از پیروان مذهب شیعه در کشور که عمدتاً از قوم هزاره‌اند، به مراجع تقلید خود مراجعه کنند و از آن‌ها بپرسند، در وضعیت کنونی که تهدیدهای هراس‌افگنانۀ داعش علیه آنان در افغانستان افزایش یافته، آیا برگزاری نماز جمعه به «صلاح» است یا تا عادی‌شدن وضعیت امنیتی، «تعطیل» شود؟

آیت‌الله محمدباقر فاضلی بهسودی، از مراجع تقلید شیعیان در پاسخ به این پرسش گفته است، «اگر مردم و حکومت قادر به تأمین امنیت نباشند، تعطیلی نمازهای جمعه به صلاح‌دید مسئولین ذی‌ربط، محدود به زمان و شرایط خاص در ولایت‌های ناامن بلا اشکال است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، مسئولان شورای علمای شیعۀ مرکز بامیان می‌گویند، حمله‌های هراس‌افگنانۀ پسین مرگ‌بار داعش علیه نمازگزاران شیعه در کندز و کندهار که در نتیجۀ آن صدها تن هنگام ادای نماز جمعه کشته و زخمی شدند، در پی سهل‌انگاری و غفلت وظیفه‌یی مسئولان امارت اسلامی رخ دادند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی حمله‌های مرگ‌بار داعش علیه نمازگزاران شیعه را «جنایت بزرگ» خوانده و آن را محکوم کرده است. او گفته است که امارت اسلامی عاملان این حمله‌ها را بازداشت و مجازات خواهد کرد.

علمای شیعۀ مرکز بامیان اظهار نگرانی دارند مبنی بر این‌که اگر مسئولان امنیتی امارت اسلامی در این ولایت برای تأمین امنیت مسجدها و حسینیه‌ها تدابیر ویژه روی‌دست نگیرند، هدف بعدی داعش بامیان خواهد بود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

سیدنصرالله واعظی، رئیس شورای علمای شیعۀ مرکز بامیان به سلام‌وطندار می‌گوید که با مسئولان امنیتی و مقام‌های بلندپایۀ امارت اسلامی نگرانی‌های باشنده‌گان این ولایت را شریک کرده است.

آقای واعظی می‌افزاید، هرچند شماری از نیروها برای تأمین امنیت سه مسجد «رهبر شهید»، «فولادی» و «درۀ‌ سادات» مرکز بامیان که بیش‌تر تجمعات مذهبی، سیاسی و اجتماعی در آن‌ها برگزار می‌شوند، توظیف شده‌اند. اما به گفتۀ او، این نیروها بسنده نیست و باید نیروهای بیش‌تر از مردم محل در مرکز و ولسوالی‌های بامیان، برای تأمین امنیت مسجدها و حسینیه‌ها استخدام شوند.

مولوی صدیق‌الله شاهین، فرمانده امنیۀ امارت اسلامی برای بامیان به سلام‌وطندار می‌گوید که برای تأمین امنیت تمام مسجدها و حسینیه‌ها در این ولایت اقدام‌های مؤثر انجام شده است. او اطمینان می‌دهد که باشنده‌گان بامیان بدون نگرانی مراسم مذهبی، دینی و اجتماعی خود را برگزار کنند.

فرمانده امنیۀ بامیان وعده می‌دهد که نیروهای زیر فرمان او، آماده‌گی پیش‌گیری از هرگونه حمله‌های هراس‌افگنانه را دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: