شماری از باغ‌داران در میدان‌وردک، می‌گویند که در سال روان، حاصلات سیب در این ولایت نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشم‌گیری داشته؛ اما به دلیل نبود بازار مناسب برای فروش، بهای آن به ۵۰ درصد کاهش یافته است. آن‌ها، از مسئولان می‌خواهند که برای فروش محصولات سیب در داخل و بیرون از کشور، بازاریابی کنند و برای نگه‌داری میوه‌های تازه به ویژه سیب در میدان‌شهر و ولسوالی‌های میدان‌وردک سردخانه‌های معیاری بسازند.

عصمت‌الله، باغ‌دار سیب در میدان‌وردک، می‌گوید: «محصولات سیب امسال نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است. سال‌های گذشته که آب زیاد بود، سیب‌ها بزرگ بودند؛ ولی امسال محصولات زیاد؛ اما میوه‌های سیب خُرد است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

باغ‌داران در میدان‌وردک، افزون بر نبود بازار، از روبه‌روبودن با خشک‌سالی نیز نگرانی دارند و خواستار ایجاد بندهای آب از سوی حکومت سرپرست اند.

عبدالشکور، دیگر باغ‌دار در میدان‌وردک، از حکومت می‌خواهد که برای عرضه و فروش محصولات سیب در این ولایت، بازار مناسب ایجاد کند. «حکومت باید برای محصولات سیب‌ باغ‌داران میدان‌وردک بازار مناسب پیدا کند. سردخانه‌هایی بسازد که برای مدتی بتوان سیب‌ها را در آن نگه‌داری کرد و بعد به بهای بهتر بفروشیم. حکومت برای گریز از خشک‌سالی باید بندهای آب بسازد.»

احسان‌الله بمبیوال، آمر زراعت ریاست زراعت، آبیاری و مالداری میدان‌وردک، به سلام‌وطندار می‌گوید که بر اساس برآوردها، در سال روان از باغ‌های سیب در میدان‌شهر و نُه ولسوالی میدان‌وردک، حدود ۱۳۰ هزار تُن سیب برداشت خواهد شد که در مقایسه به سال گذشته، افزایش چشم‌گیر را نشان می‌دهد. به گفته‌ی او، تلاش برای بازاریابی برای محصولات باغ‌داران آغاز شده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

بمبیوال، می‌افزاید: «محصولات سیب، امسال نسبت به سال‌های گذشته از نظر کمی و کیفی بهتر شده است و برآورد می‌شود که از نُه ولسوالی این ولایت حدود ۱۳۰ هزار تُن سیب برداشت شود. در مقایسه با میوه‌های مغزدار مانند زردآلو، بادام و گیلاس، امسال سیب از سرمازدگی محفوظ مانده و آفت‌ها کم‌تر به آن‌ها حمله کردند. ان‌شاءالله امسال برداشت سیب بسیار بالا خواهد بود.»

آمر زراعت ریاست زراعت میدان‌وردک، دلیل افزایش حاصلات سیب در این ولایت را افزایش سطح آگاهی باغ‌داران در باره‌ی کاشت این میوه می‌داند.

به گفته‌ی مسئولان، در سال گذشته نزدیک به ۸۵ هزار تُن سیب و ۱۰ هزار تُن زردآلو از باغ‌های میوه در میدان‌وردک به دست آمده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: