شماری از نهادهای مدنی می‌گویند که به یک طرف سوم به‌عنوان میانجی در منازعۀ افغانستان نیاز است. مکانیزم افغانستان برای صلح همه‌شمول امروز نشستی زیر عنوان «مشورت استراتژیک با جامعۀ مدنی در مورد روند صلح» در کابل برگزار کرد که در آن بیش از ۱۰۰ تن از اعضای جامعۀ مدنی از قشرهای مختلف جامعه شرکت کرده بودند.

عبدالمجیب خلوتگر، عضو کمیتۀ رهبری این نهاد می‌گوید که به یک طرف سوم نیاز است تا بر طرف‌های صلح افغانستان تأثیرگذار باشد و به‌عنوان میانجی عمل کند.

آقای خلوتگر می‌افزاید که مردم افغانستان در خلای معلوماتی قرار دارند و باید روند اطلاع‌رسانی دربارۀ گفت‌وگوهای صلح تسریع بخشیده شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او از طرف‌های صلح افغانستان می‌خواهد که موانع را بردارند و گفت‌وگوها را تسریع ببخشند. «طرف سوم به‌خاطر جنگ به‌عنوان میانجی و میانجی‌گر را ما نیاز داریم. سازمان‌های بین‌المللی از جمله کنفرانس کشورهای اسلامی و نهادهای بین‌المللی تأثیرگذار به‌عنوان طرف سوم در جنگ افغانستان واقع شوند تا ما شاهد کاهش خشونت، شاهد آتش‌بس و شاهد ختم جنگ باشیم.»

در همین حال، حبیب‌الله حسام، دیگر عضو جامعۀ مدنی می‌گوید، برای این‌که در کشور صلح تأمین شود، باید مشروعیت جنگ به صفر تقرب پیدا کند. به گفتۀ او، باید جنگ با خارجی‌ها و جنگ با مردم افغانستان از سوی گروه‌های متخاصم تفکیک شود.

شرکت‌کننده‌گان این نشست می‌گویند که قوانین جنگی در افغانستان نقض می‌شود و این مورد باید از سوی نهادهای دولتی و سازمان‌هایی که در این راستا کار می‌کنند، مستندسازی و به سازمان‌های جهانی مرتبط از جمله دادگاه بین‌المللی لاهه سپرده شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: