با گذشت حدود یک ماه از آغاز مذاکرات بین هیأت‌های مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان و طالبان در دوحه، نهادهای حامی رسانه‌ها از محدودیت دست‌رسی به اطلاعات در این مذاکرات انتقاد می‌کنند.

مجیب خلوتگر، رئیس نهاد حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) می‌گوید که رسانه‌های داخلی به اطلاعات دست‌رسی ندارند و آن‌چه را که در مورد مذاکرات به نشر می‌رسانند، از رسانه‌های خارجی به دست می‌آورند.

او می‌گوید، در جریان مذاکرات باید به نماینده‌گی از رسانه‌های کشور چند تنی در دوحه حضور داشته باشند و اطلاعات دست اول را با رسانه‌ها شریک کنند.

اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان نیز امروز چهارشنبه، شانزدهم میزان، رهنمود گزارش‌گری صلح از مذاکرات دوحه را برای خبرنگارانی که مسئولیت اطلاع‌‎رسانی از این مذاکرات را به عهده دارند، ارائه کرد.

فهیم دشتی، رئیس اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان می‌گوید که براساس این رهنمود، به گزارش‌گران صلح آموزش داده خواهد شد که چه‌گونه اطلاعات دقیق و موثق را به دست بیاورند.

عبدالمنان شیوای شرق، معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که رسانه‌ها با استفاده از رهنمود گزارش‌گری صلح، باید نقش فعال در امر اطلاع‌رسانی از مذاکرات دوحه را داشته باشند.

هیأت‌های مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان و طالبان حدود یک ماه می‌شود که در دوحه روی کارشیوۀ مذاکراتی کار می‌کنند و تا هنوز روی چند مورد محدود و مهم به توافق نرسیده‌اند.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: