یک منبع امنیتی در فراه به سلام‌وطندار می‌گوید که پنج‌شنبه‌شب، هفدهم سرطان/تیر ساعت‌هایی پیش از حمله‌های طالبان بر بندر شیخ ابونصر فراهی این ولایت، صدها موتر کالاهای باربری و ترانزیتی بدون محصول گمرکی و غیرقانونی از این بندر بیرون شده و به سمت مرکز فراه حرکت کرده‌اند.

منبع می‌افزاید که ارزش محصول گمرکی این موترهای اموال به ده‌ها میلیون افغانی می‌رسد. به گفتۀ منبع، کارمندان بندر شیخ ابونصر فراهی و شماری از نیروهای امنیتی نیز به خاک ایران عقب‌نشینی کرده‌اند.

برخی از کارمندان‌ بندر ابونصر فراهی فرار محصول گمرکی صدها موتر کالاهای بازرگانی را تأیید می‌کنند و به سلام‌وطندار می‌گویند که تاکنون رقم فرار موترهای اموال بدون محصول روشن نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آنان می‌گویند که کارمندان بندر ابونصر فراهی از روز چهارشنبه، شانزدهم سرطان/تیر در یک تولی نیروهای ایرانی به‌سر می‌برند و روز پنج‌شنبه نیز ۶ تن از طالبان با نیروهای مرزی ایران گفت‌وگو کردند و از کارمندان این بندر خواستند که به وظایف‌شان برگردند.

در همین حال، خیرمحمد نورزی، معاون شورای ولایتی فراه با تأیید این موضوع به سلام‌وطندار می‌گوید که حوالی ساعت ۸ پنج‌شنبه‌شب طالبان بر بندر شیخ ابونصر فراهی، از بزرگ‌ترین بندرهای حوزۀ غرب کشور حمله کردند و این بندر بدون کدام درگیری، از سوی طالبان تصرف شده است.

به گفتۀ نورزی، تمامی کارمندان بندر ابونصر فراهی با ده‌ها تن از نیروهای امنیتی به‌شمول قطعات ویژه، نیروهای مردمی و مرزی که مسئولیت محافظت از تأسیسات این بندر را برعهده داشتند، به خاک ایران پناه بردند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

معاون شورای ولایتی فراه می‌افزاید که ممکن است پیش از حملۀ طالبان شماری از موترهای اموال بدون محصول گمرکی فراه بیرون شده باشند؛، اما با تصرف این بندر از سوی طالبان، اجازۀ بیرون‌‌شدن به موترها را نداده‌اند.

در همین حال، مسعود بختور، والی فراه می‌گوید که به‌دلیل تصرف این بندر از سوی طالبان، گزارشی از فرار موترهای بدون محصول گمرکی به‌دست ندارد.

این در حالی‌ست که یک هفته پیش شماری از کارمندان بندر شیخ ابونصر فراهی در یک تجمع در این بندر گفتند که برخی از زورمندان و مافیا در این ولایت، تمامی کارمندان را در چنگ خود گرفته‌اند و روزانه ده‌ها موتر را بدون محصول از بندر بیرون می‌کنند. این‌ کارمندان از وزارت مالیه خواستند که در این باره اقدام کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: