دید‌بان حقوق بشر، مؤسسهٔ زنان، صلح و امنیت دانشگاه جورج‌تاون و چند نهاد دیگر، روز گذشته طی پیشنهادی به کاخ سفید خواستار حذف معافیت ممنوعیت سفر مقام‌های امارت اسلامی شدند. به گفتهٔ آنان، مسألۀ زنان افغان باید یکی از آجنداهای مهم آمریکا در تعامل با امارت اسلامی باشد؛ زیرا پس از تسلط امارت اسلامی در افغانستان اوضاع برای زنان و دختران وخیم‌تر شده است.

هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر، در گفت‌و‌گو با سلام‌وطندار می‌گوید که آنان خواستار حذف معافیت ممنوعیت سفر مقام‌های امارت اسلامی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد اند. او می‌افزاید با انجام این کار به امارت اسلامی نشان داده می‌شود که عمل‌کردش در برابر زنان و حقوق بشر در افغانستان کامل منفی‌ست.

معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر تأکید می‌کند در دو روز گذشته به معلوماتی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است باری دیگر معافیت ممنوعیت سفر مقام‌های امارت اسلامی را تمدید کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید: «دیدبان حقوق بشر و سازمان‌های دیگر خواستار حذف تمامی معافیت ممنوعیت سفر مقام‌های امارت اسلامی پیش از اتمام تاریخ ۲۰ آگست‌اند. ما با این کار نشان می‌دهیم که رفتار آن‌ها نقض حقوق بشر و محدودیت بر آزادی و رفت‌وآمد زنان و دختران در افغانستان است.»

هیدر بار با انتقاد از کشورهای عضو سازمان ملل متحد می‌گوید که این کشورها به‌شمول آمریکا خواستار تمدید معافیت ممنوعیت سفر مقام‌های امارت اسلامی‌اند تا نشان دهند به چه پیمانه دربارۀ نقض حقوق بشر و پایمال‌شدن حقوق زنان در افغانستان بی‌توجه‌اند.

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که وضع ممنوعیت بر سفر مقام‌های امارت اسلامی تأثیر چندانی بر اوضاع افغانستان نخواهد داشت. عزیز معارج، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که به‌جای وضع ممنوعیت بر سفر مقام‌های امارت اسلامی، سازمان ملل متحد و جامعۀ جهانی باید رهبران امارت اسلامی را متقاعد کنند تا در میز گفت‌وگو حاضر شوند و برای اوضاع متشنج افغانستان راه حل پیدا کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هم‌زمان با این، شماری دیگر از آگاهان مسائل سیاسی به این باور اند که وضع ممنوعیت بر سفر مقام‌های امارت اسلامی تأثیرات منفی بر مردم خواهد داشت. آگاهان از پیامدهای تمدیدنشدن معافیت ممنوعیت سفر مقام‌های امارت اسلامی هشدار می‌دهند و می‌گویند که ممنوعیت سفر مقام‌های امارت اسلامی سبب به انزوارفتن افغانستان خواهد شد.

این در حالی‌ست که معافیت ممنوعیت سفر ۱۳ مقام امارت اسلامی در تاریخ ۳۰ جوزای سال روان از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای دو ماه تمدید شده بود و قرار است روز شنبۀ هفتۀ پیش‌رو مهلت این تمدید به پایان برسد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: