دیده‌بان حقوق بشر با پخش گزارشی گفته است که مسئولان محلی امارت اسلامی در ولایت هلمند در واکنش به قتل‌های اخیر فرماندهان‌شان، فعالان و مقام‌های دولت پیشین را به گرفتن انتقام تهدید کرده‌اند.

در گزارش آمده که نظارت در هلمند از سوی مسئولان محلی افزایش یافته است و آنان گفته‌اند که در پاسخ به حمله‌ها بر مقام‌های حکومت کنونی، اقدامات تلافی‌جویان انجام خواهند داد. دیده‌بان حقوق بشر تأکید کرده که قوانین بین‌المللی حمله‌های تلافی‌جویانه علیه غیرنظامیان را ممنوع کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پاتریشیا گوسمن، معاون مدیر آسیایی دیده‌بان حقوق بشر، گفته است که رهبران امارت اسلامی در هلمند نباید با تهدید به مجازات‌های غیرقانونی، به حمله‌ها پاسخ دهند. او افزوده است: «مقام‌های امارت اسلامی باید از حمله‌های تلافی‌جویانه جلوگیری و اطمینان حاصل کنند که با جنایت‌ها از طریق یک روند قانونی مناسب برخورد می‌شود.»

دیده‌بان حقوق بشر به نقل از یک نظامی امارت اسلامی در گرشک هلمند گفته که او به باشنده‌گان این ولسوالی گفته است که مقام‌ها در سطح ولسوالی خواهان انتقام‌گیری و هدف قراردادن مقام‌های دولت پیشین هستند.

باشنده‌گان محل و فعالان مدنی نیز به دیده‌بان حقوق بشر خبر داده‌اند که گشت‌زنی‌‌ها و یورش‌های شبانه به هم‌راه هشدار مقام‌های محلی دربارۀ بازداشت‌‌های دسته‌جمعی در صورت ادامۀ حمله‌ها، افزایش یافته است. این نهاد تصریح کرده که نظارت بر افراد و گروه‌های مخالف در هلمند بیش‌تر شده و این تهدیدها به‌دنبال موجی از حمله‌هایی‌ست که در آن اعضای حکومت کنونی ربوده یا کشته شده‌اند.

به گفتۀ دیده‌بان حقوق بشر، در همین هفته، دو فرمانده محلی امارت اسلامی در ولسوالی «باباجی» به ضرب گلوله کشته شدند. در اواسط ماه مارچ هم جسد یک فرمانده دیگر در گرشک که با گلوله زخمی شده بود، در پشت خانه‌اش پیدا شد. هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را برعهده نگرفته است.

با این حال، مسئول یک مسجد محلی گفته است که مقام‌های امارت اسلامی در یک گردهمایی گفته‌ که بسیار صبور بوده‌اند، «اما در نهایت برخی از کسانی که اکنون علیه ما کار می‌کنند دست‌گیر و مجازات خواهند شد.» در این گردهمایی، یک نیروی امارت اسلامی نیز گفته که رهبری به اعضای خود هشدار داده است که به‌دنبال انتقام نباشند، بلکه فقط مراقب باشند زیرا «توجه جامعۀ جهانی اکنون به ماست».

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

دیده‌بان حقوق بشر گفته که امارت اسلامی پیش از این به قتل انتقام‌جویانه از مقام‌های دولت پیشین اقدام کرده‌ است و نیروهای امنیتی دولت پیشین را دشمن خود می‌پندارد که شماری را به اجبار ناپدید و یا اعدام کرده‌ است.

دیده‌بان حقوق بشر از حاکمان کنونی خواسته‌ است که نظامیان را از ارتکاب سوءاستفاده‌ها بازدارند. این نهاد از نماینده‌گان کشورها نیز خواسته است که در دیدارهای‌شان آنان را زیر فشار قرار دهند تا از  کشتار بیش‌تر جلوگیری شود.

مقام‌های امارت اسلامی تاکنون در این باره واکنشی نشان نداده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: