در ادامۀ واکنش‌ها به عملیات پاک‌سازی (بازرسی خانه‌به‌خانه) در کابل و شماری از ولایت‌های هم‌جوار آن توسط نیروهای امارت اسلامی، سازمان عفو بین‌الملل هم این عملیات را نقض موازین حقوق بشر خوانده و بر توقف فوری آن تأکید کرده است.

این سازمان امروز با استناد به گزارش رسانه‌ها، در توییترش نوشته است که نیروهای امارت اسلامی با نفوذ در خانه‌ها، حریم خصوصی افراد را زیر پا می‌گذارند، اموال خصوصی را تخریب می‌کنند و سبب ایجاد وحشت می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سازمان عفو بین‌الملل گفته که این بازرسی گسترده در سراسر کابل، فراتر از هر توجیهی‌ست و زنان و دختران را بیش‌تر زیر تأثیر قرار می‌دهد. این سازمان افزوده است که بازرسی خانه‌به‌خانه عمدتاً توسط مردان و بدون اطلاع پیشین شهروندان انجام می‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل گفته که این عملیات ناقض موازین حقوق بشر، به‌ویژه تعهدات بین‌المللی افغانستان دربارۀ حق حریم خصوصی و عدم تبعیض است. بازرسی خانه‌به‌خانه از روز جمعۀ گذشته به این‌سو در کابل و برخی از ولایت‌های هم‌جوار آن آغاز شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شماری از باشنده‌گان کابل از بازرسی خانه‌های‌شان توسط نیروهای امارت اسلامی شاکی‌اند و گفته‌اند که این عملیات سبب ایجاد ترس و وحشت میان مردم به‌ویژه زنان و کودکان شده است. مقام‌های امارت اسلامی اما گفته‌اند که این عملیات برای بهبود امنیت شهروندان راه‌اندازی شده است و با احتیاط به‌ پیش می‌رود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفته است که این عملیات با حضور پولیس زن و هماهنگی خطیبان مسجدها و وکیلان گذر انجام می‌شود. پیش‌ از این اتحادیۀ اروپا و سفیران کشورهای آلمان و بریتانیا نیز خواهان توقف این عملیات شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: