مردی در ولسوالی پشتون‌زرغونِ ولایت هرات دو روز پس از عروسی، همسرش را به «باکره‌نبون» متهم کرده و حالا به طالبان مراجعه کرده است تا همسرش دادگاه صحرایی شود.

این تازه‌عروس با برادرش بیشتر از بیست روز سرگردانی، اکنون به کمیسیون منع خشونت علیه زنان در مرکز هرات آمده‌اند تا در کنار اعادۀ حیثیت، خود را از دادگاه صحرایی طالبان نجات دهند.

عزیزه (نام مستعار) ۱۶ سال سن دارد و سه سال پیش در بدل ۷۰۰ هزار افغانی مهریۀ «پیش‌کش» با یک مرد نکاح کرد و بیست روز پیش با پرداخت ۲۵۰ هزار افغانی به خانۀ همسرش رفت، اما دو روز بعد همسر عزیزه خواستار بازپرداخت مهریه شده و برای دادگاهی‌کردن همسرش سراغ طالبان به روستای کشمیران ولسوالی اوبۀ این ولایت رفته است.

عزیزه به سلام‌وطندار می‌گوید، طالبان بارها او را تهدید کرده‌اند تا به دادگاه آنان حاضر شود. این تازه‌عروس می‌گوید، حاضر است آزمایش بکارت بدهد، اما همسرش حاضر نمی‌شود. او هشدار می‌دهد که اگر نهادهای عدلی به درخواستش رسیده‌گی نکنند، خودکشی خواهد کرد.

وکیل‌احمد (نام مستعار) برادر عزیزه که گلویش را بغض گرفته، می‌گوید که طالبان خواهر بی‌گناهش را «سنگسار» خواهند کرد. به گفتۀ او، مسئولان حکومتی تا کنون به شکایت آنان کوچک‌ترین توجهی نکرده‌اند.

فاطمه خاوری، عضو کمیسیون منع خشونت علیه زنان در هرات با تأیید این قضیه می‌گوید، عزیزه حاضر است آزمایش بکارت بدهد، اما به دلیل تعدیل مادۀ ۶۴۰ کُد جزا، تا زمانی که همسر این زن علیه همسرش شکایت نکند، آزمایش انجام نخواهد شد.

سمیه طاهری، مدیر حقوق ریاست امور زنان هرات نیز می‌گوید، تمام نهادهای عدلی هرات از این پرونده باخبرند، اما به دلیل تعدیل کُد جزا، تا زمانی که همسر عزیزه حاضر نشود، آزمایش بکارت انجام نخواهد شد. به گفتۀ بانو طاهری، همسر عزیزه بارهاست که از طالبان درخواست کرده تا همسرش را دادگاه صحرایی کنند. سمیه طاهری می‌گوید، این پرونده در حال طی مراحل است و به آن رسیده‌گی می‌شود.

عبدالخالق حقانی، رئیس حج و اوقاف ولایت هرات در پیوند به این پرونده می‌گوید که هیچ مردی بدون مدرک نمی‌تواند به همسرش چنین اتهامی ببندد. به گفتۀ آقای حقانی، بر بنیاد اصول دین، تا زمانی که چهار مرد عاقل، بالغ و عادل بر باکره‌نبودن یک زن شهادت نداده‌اند، چنین اتهامی پذیرفتنی نیست و اتهام‌کننده به دلیل اتهام بی‌بنیاد به ۸۰ شلاق محکوم است.

  • تصویر نخست از صفحات اجتماعی

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: