از روز گذشته تا کنون، به منظور کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات، در بخش‌های مختلف کندهار، ارزگان، پکتیا، خوست، لوگر، هلمند، جوزجان و کابل، خیمه‌های کارزار و صندوق‌های جمع‌آوری کمک مالی ایجاد شده است.

کارزار جمع‌آوری کمک مالی در جوزجان، امروز (دوشنبه، ۱۷ میزان) آغاز شده است. به گفته‌ی سیف‌الدین معتصم، رییس اطلاعات‌و فرهنگ این ولایت، این کارزار برای سه روز ادامه می‌یابد و پول‌های جمع‌آوری‌شده بر اساس یک برنامه به زلزله‌زدگان در هرات، توزیع خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

هم‌زمان، انعام‌الله سمنگانی، رییس اطلاعات‌وفرهنگ کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که به دلیل وقوع زمین‌لرزه در هرات وضعیت اضطراری است و آن‌ها، در بخش‌های مختلف این ولایت صندوق‌هایی را برای جمع‌آوری کمک مالی گذاشته اند.

رییس اطلاعات‌وفرهنگ کندهار، می‌افزاید که آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه، نیازمند کمک اند و به گفته‌ی او، شهروندان باید در این شرایط سخت به آن‌ها کمک کنند.

از سویی هم، آغاولی قریشی، رییس اطلاعات‌وفرهنگ ارزگان، نیز می‌گوید که روز گذشته (یک‌شنبه، ۱۶ میزان) برای کمک‌رسانی به خانواده‌های آسیب‌دیده در هرات، صندوق‌هایی برای جمع‌آوری کمک مالی در شهر ترینکوت، مرکز این ولایت، ایجاد شده است.

در سوی دیگر، به شمول شهر گردیز در برخی از ولسوالی‌های پکتیا، صندوق‌هایی از سوی جوانان برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی گذاشته شده است. به گفته‌ی ثواب‌جان اسلام‌یار، رییس اطلاعات‌وفرهنگ پکتیا، والی این ولایت، نیز ۵۰۰ هزار افغانی از بودجه‌ی شخصی خود به این صندوق‌ها کمک کرده است.

مسئولان، می‌افزایند که این کمک‌ها، به زودی در اختیار آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ در ولسوالی زنده‌جان هرات و بادغیس، قرار خواهد گرفت.

یک روز پس از زمین‌لرزه‌ی مرگ‌بار در ولسوالی زنده‌جان هرات، وزارت اقتصاد نیز با برگزاری یک نشست مشورتی از نهادهای داخلی و خارجی خواستار کمک به آسیب‌دیدگان این  زمین‌لرزه، شد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در همین حال، نمایندگان نهادهای خارجی که در این نشست حضور داشتند، آمادگی شان برای ارسال کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در هرات را نشان و اطمینان دادند که تمام تلاش شان را برای کمک به آسیب‌دیدگان به کار خواهند بست. هم‌چنان، شماری از نهادهای داخلی، وعده سپردند که برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ی روز گذشته در هرات، تلاش می‌کنند.

تلاش‌ها برای کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه‌ی روز شنبه در هرات، در حالی انجام می‌شود که بر اساس آخرین ارقام ارائه‌شده از سوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، در پی این زمین‌لرزه‌ی نیرومند ۲۰۵۳ تن جان باخته و زخمی شده اند. افزون بر این، ۱۳۲۹ خانه‌ی رهایشی به گونه‌ی کامل تخریب شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: