عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی، اعلام کرده است که دانشگاه‌های دولتی در مناطق گرم‌سیر تا سه روز دیگر (چهارشنبه، سیزدهم دلو/بهمن) به‌روی دانش‌جویان بازگشایی می‌شوند.

آقای حقانی روز گذشته در یک نوار تصویری گفته است که دانشگاه‌های دولتی در مناطق سردسیر هم در تاریخ هفتم حوت بازگشایی می‌شوند. به گفتۀ او، با گشایش دانشگاه‌ها، سه‌ هفته درس‌های تجدیدی برای تکمیل سمستر/ترم تدریس خواهد شد.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی افزوده است که آزمون‌های سمستر در دانشگاه‌های مناطق گرم‌سیر در هفتم حوت آغاز می‌شود و تا پایان این ماه تمام خواهد شد. تاریخ آغاز سمستر جدید در این مناطق نیز اول حمل سال ۱۴۰۱ اعلام شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفته است که درس‌های تجدیدی به مدت سه هفته در مناطق سردسیر در هفتم حوت آغاز می‌شود. به گفتۀ او، آزمون‌های این مناطق هم در اول حمل آغاز خواهد شد. حقانی، ۲۷ حمل ۱۴۰۱ را تاریخ آغاز سمستر جدید در مناطق سردسیر اعلام کرده است.

به گفتۀ عبدالباقی حقانی، روند ثبت‌ نام/نام‌نویسی دانش‌جویان جدید هم در جریان آزمون‌ها انجام خواهد شد. او بر ایجاد سهولت در دانشگاه‌ها تأکید کرده؛ اما دربارۀ چه‌گونه‌گی حضور دانش‌جویان دختر چیزی نگفته است.

اعلام زمان بازگشایی دانشگاه‌های دولتی کشور از سوی سرپرست وزارت تحصلات عالی، سبب نگرانی دانش‌جویان دختر شده است. شماری از دانش‌جویان دختر می‌گویند که در نوار تصویری سرپرست وزارت تحصیلات عالی تنها دربارۀ بازگشایی دانشگاه‌ها گفته شده؛ اما دربارۀ رفتن دختران به دانشگاه‌ها هیچ اشاره‌یی نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

خواستیم دربارۀ نگرانی دانش‌جویان دختر دیدگاه مسئولان وزارت تحصیلات عالی را داشته باشیم؛ اما آنان به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

حضور زنان و دختران در مکتب‌ها و دانشگاه‌ها، از خواست‌های مهم زنان افغانستان و جامعۀ جهانی‌ست، اما روشن نیست که حکومت امارت اسلامی زمینۀ فراگیری دانش را برای زنان فراهم می‌کند یا خیر.

این در حالی‌ست که دانشگاه‌های دولتی و خصوصی پیش از تسلط امارت اسلامی به‌دلیل جلوگیری از گسترش ویروس کرونا بسته شده بودند. با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، دانشگاه‌های خصوصی در پانزدهم سنبله بازگشایی شدند؛ اما دروازه‌های دانشگاه‌های دولتی هنوز به‌روی دانش‌جویان بسته مانده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: