در بسیاری از مناطق دورافتادۀ افغانستان، باوجود محدودیت‌های فرهنگی، دختران به مکتب می‌روند و آرزوی ادامۀ آموزش‌های عالی/تحصیلات عالی را دارند. در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا به تازه‌گی از ۲۴ مکتب  ۱۹۰۶ دانش‌آموز فارغ شده‌اند که ۳۵۴ تن آنان دختران‌اند.

فارغان از محدودیت‌ها بر ادامۀ آموزش عالی دختران ابراز نگرانی می‌کنند و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهند که فرصت‌هایی را برای آموزش‌های عالی دختران فراهم کنند. نرگس غفورزی، یک تن از فارغان می‌گوید که در کنار مردان، نیاز به آموزش دختران نیز از اولویت‌های جامعه است. او تأکید می‌کند، اکنون هر خانواده‌یی آرزو دارد که دختران‌شان درس بخوانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما مسئولان محلی پکتیا می‌گویند، امارت اسلامی در حال کار روی یک طرح جدید برای آموزش عالی دختران در سراسر کشور است که به‌زودی نهایی می‌شود. خالقیار احمدزی، رئیس اطلاعات و فرهنگ پکتیا تأکید می‌کند که پس از نهایی‌شدن این طرح، زمینۀ آموزش به همه دختران فراهم خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

فارغان مکتب‌های دخترانه در پکتیا در حالی خواهان آموزش‌های عالی‌اند که با روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان، دختران از حق آموزش و کار محروم شده‌ و آنان هم‌واره برای احقاق حقوق‌شان اعتراض کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: