مسئولان ریاست معارف لوگر می‌گویند که ۵۰ درصد دختران به دلیل ناامنی و مشکلات فرهنگی در شهر پل‌علم، مرکز این ولایت و ولسوالی‌های بره‌کی برک، چرخ، محمدآغه و خوشی از آموزش محروم شده‌اند.

شاه‌پور عرب، سخنگوی ریاست معارف لوگر به سلام‌وطندار می‌گوید که بیش‌تر دختران محروم‌شده‌ از آموزش در این ولایت، بالاتر از دورۀ ابتدایی‌اند و این ریاست تلاش می‌کند تا با پادرمیانی عالمان دین و بزرگان قومی این مشکل را حل کند.

در همین حال، باشنده‌گان مرکز لوگر و شماری از ولسوالی‌های این ولایت می‌گویند که با آغاز سال جدید آموزشی در شهر پل‌علم و شماری از ولسوالی‌های ناامن از آموزش دختران بالاتر از صنف چهارم جلوگیری شده است. آنان از طرف‌های درگیر می‌خواهند که جلو آموزش دختران را نگیرند.

خیرمحمد، باشندۀ لوگر می‌گوید: «مکتب‌های دخترانه در شهر پل‌علم و تمام ولسوالی‌های آن مسدود شده‌اند. در شهر پل‌علم مکتب‌های بالاتر از صنف ششم و در ولسوالی‌ها مکتب‌های بالاتر از صنف چهارم مسدود شده‌اند و طالبان به دختران هشدار داده‌اند که دیگر به مکتب نروند.»

عبدالقیوم رحیمی، والی لوگر ناامنی‌ها در این ولایت را می‌پذیرد، اما می‌گوید که نیروهای امنیتی تلاش می‌کنند علاوه بر جلوگیری از روی‌دادهای جنایی در شهر پل‌علم، امنیت ولسوالی‌ها و شاهراه‌ها را نیز تأمین کنند. والی لوگر از عالمان دین، بزرگان قومی و فعالان مدنی این ولایت می‌خواهد که برای تأمین امنیت‌شان از نیروهای امنیتی پشتی‌بانی کنند.

عبدالقیوم رحیمی، والی لوگر از عالمان دین، بزرگان قومی و فعالان مدنی این ولایت می‌خواهد که برای تأمین امنیت‌شان از نیروهای امنیتی پشتی‌بانی کنند.

لازم به یادآوری‌ست که پیش از این نیز مکتب‌ها به‌روی دختران صنف‌های چهارم به بالا در ولسوالی‌های ازره، خروار و چرخ ولایت لوگر بسته شده بود. گروه طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: