با سقوط دولت پیشین هزاران جوان افغانستان که مدرک‌های معتبر تحصیلی داشتند، کارهای‌شان را از دست دادند. با وجودی که بیش از دو ماه از تسلط کامل امارت اسلامی بر افغانستان می‌گذرد، هنوز دربارۀ سرنوشت دانش‌آموخته‌های کشور برای به کارگماشتن آنان و ایجاد زمینه‌های شغلی تصمیم مشخصی روی‌دست گرفته نشده است.

وضعیت جاری در کشور، نگرانی‌ بسیاری از شهروندان را به هم‌راه داشته است. قشر دانش‌آموختۀ کشور در میان همۀ شهروندان با گذشت هر روز بیش‌تر نگران سرنوشت مبهم خویش می‌شوند. این نگرانی‌ها زمانی به اوج خود می‌رسد که مسئولان بلندپایۀ امارت اسلامی بر نادیده‌گیری جوانان دانش‌آموختۀ کشور به هر گونۀ ممکن تأکید می‌کنند و این سبب افزایش ناامیدی‌ها می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به تازه‌گی مولوی عبدالرحمان کندزی، والی امارت اسلامی برای ولایت سمنگان در یک نشست با عالمان دین، دانش‌آموزان مدرسه‌های دینی و بزرگان قومی ولسوالی «روی دوآب» این ولایت گفته است که پس از این در بخش‌های نظامی و غیرنظامی اداره‌های دولتی این ولایت عالمان دین و دانش‌آموزان مدرسه‌های دینی به کار گماشته شوند.

آقای کندزی در این نشست افزوده پس از این خلاهایی که در بخش نظامی به‌وجود آمده است و نیاز به نیروی کار دارد، باید از دانش‌آموزان مدرسه‌های دینی در آن استفاده شود. او هم‌چنان گفته است، بهترین نظام سیاسی در کشور هنگامی تطبیق می‌شود که سازنده‌گان آن عالمان دین و روحانیون مذهبی باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

والی سمنگان افزوده است که «پیروزی امارت اسلامی در هنگام به قدرت‌رسیدن و شکست آمریکا، همین رزمنده‌گان فکری بودند که از مدرسه‌های دینی فارغ شده بودند.» او نیز بر پشتی‌بانی از مدرسه‌های دینی تأکید کرده و گفته است که مقام‌های امارت اسلامی در این بخش برنامه‌های مهمی روی‌دست دارند.

در این نشست عالمان دین و بزرگان قومی ولسوالی روی دوآب پشتی‌بانی‌شان را از حکومت امارت اسلامی اعلام و بر پشتی‌بانی از آن تأکید کردند. در پایان این نشست مسئولان امارت اسلامی در سمنگان بر رسیده‌گی به مشکلات باشنده‌گان ولسوالی روی دوآب تعهد کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: