شماری از کارمندان معارف و آموزگاران در ولایت تخار از وجود مشکلات هنگام گرفتن معاش‌شان از طریق نماینده‌گی کابل بانک نو و توهین و تحقیر محافظان این بانک، شکایت دارند. این آموزگاران ادعا دارند، زمانی‌که برای گرفتن معاش‌ به کابل بانک نو می‌روند محافظان این بانک به آنان بی‌حرمتی می‌کنند و گه‌گاهی آنان را با «شلاق» می‌زنند.

این آموزگاران هم‌چنان می‌گویند که به دلیل کمبود غرفۀ توزیع معاش و ازدحام مشترکین در این بانک پس از یک هفته رفت‌وآمد، می‌توانند معاش خود را بگیرند.

محمد نذیری، کارمند ریاست معارف تخار به سلام‌وطندار می‌گوید: «معاش انده‌کی که داریم آن را در موقع ضرورت گرفته نمی‌توانیم و اگر به دروازۀ بانک هم که می‌رویم از سوی محافظان بانک با ما برخورد غیرانسانی صورت می‌گیرد و تحقیرمی‌شویم.»

شعیب شایان، دبیر شورای معلمان تخار نیز با انتقاد از کمبود غرفه‌های توزیع معاش و بد رفتاری محافظان نماینده‌گی کابل بانک نو با آموزگاران، می‌گوید که این رفتار شایستۀ آنان که خدمت‌گاران فرزندان جامعه هستند، نیست. به گفتۀ او، آموزگاران تخار از چند سال به این‌سو با این مشکل روبه‌رواند.

او می‌افزاید: «کابل بانک نو ظرفیت اجرای معاش ۱۰۰۰۰ کارمند معارف را ندارد. ما با نماینده‌گان غضنفر بانک صحبت کردیم تا با سهولت آوری به این نگرانی‌مان پایان داده شود، اما از جانب ریاست معارف در این خصوص هیچ اقدام عملی صورت نگرفت.»

معاش کارمندان دولت از طریق کابل بانک نو پرداخت می‌شود. اما کمبود غرفه در نماینده‌گی این بانک در تخار از علت‌های بنیادی وجود مشکلات به شمار می‌رود.

احسان‌الله سیرت، آمر کابل بانک نو در تخار وجود مشکل در توزیع معاش کارمندان دولت به ویژه آموزگاران را می‌پذیرد، اما می‌گوید که این مشکل تنها مربوط بانک نمی‌شود، بل‌که وزارت معارف و مستوفیت نیز در این مشکل دخیل‌ است. آقای سیرت تأکید می‌کند که بیشتر مشکلات در توزیع حقوق آموزگاران در این بانک در روزهای پایانی هفته رخ می‌دهد.

در این حال مصطفی قدوس، رئیس مستوفیت تخار می‌گوید، انتقال قرارداد پرداخت معاملات بانکی معارف به جز از طریق کابل بانک نو از طریق بانک‌های دیگر امکان پذیر نیست. اما او می‌افزاید که تلاش دارند تا برای از میان‌برداشتن مشکلات کارمندان معارف و آموزگاران در بخش توزیع معاش راه‌حلی پیدا کنند.

مسئولان کابل بانک نو در تخار می‌گویند، سه سال پیش مکتوب رسمی مبنی بر ایجاد غرفه‌های توزیع معاش برای آموزگاران از ریاست خزاین به این بانک فرستاده شده بود، اما به دلیل روند شامل ساختن آموزگاران در سیستم دریافت پول از طریق تلفن همراه از سوی ریاست معارف این ولایت این کار هنوز انجام نشده است.

به گفتۀ سیرت، نماینده‌گی کابل بانک نو در تخار در یک ماه ظرفیت اجراآت بانکی ۲۵۰۰۰ تن را دارد که در این میان ۷۰۰۰ تن آن کارمندان دولت هستند.

با این همه مسئولان نماینده‌گی کابل بانک نو در تخار می‌گویند، اگر ریاست معارف این ولایت همکاری کند، آنان آماده‌اند که برای سهولت آموزگاران یک نماینده‌گی این بانک را در داخل این ریاست ایجاد کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: