دولت آلمان تعهد کرده است که ۱۸۲.۶ میلیون یورو معادل ۱۷.۴ میلیارد افغانی را به‌منظور تقویت هم‌کاری‌های دو جانبه در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

نهاد هم‌کاری‌های توسعه‌یی آلمان امروز با پخش خبرنامه‌یی گفته که کلودیا وارننگ، رئیس عمومی بخش شرق میانه، آسیا، آمریکای لاتین، اروپای جنوب‌شرقی و اروپای شرقی وزارت هم‌کاری اقتصادی و توسعۀ دولت فدرال آلمان روز گذشته در یک نشست مجازی با نذیر کبیری، معین پالیسی وزارت مالیۀ افغانستان، وعدۀ‌ این کمک را داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طبق خبرنامه، دو طرف در این نشست روی تخصیص بودجه برای هم‌کاری‌های توسعه‌یی در سال ۱۴۰۰ توافق کرده‌اند. براساس این توافق، ۱۲۰ میلیون یورو معادل ۱۱.۴ میلیارد افغانی برای پروژه‌های هم‌کاری مالی و ۴۷.۶ میلیون یورو برای هم‌کاری‌های فنی اختصاص یافته است.

علاوه بر این، در خبرنامه آمده که ۱۵ میلیون یورو از طریق برنامۀ ویژۀ «بی‌ام‌زیت BMZ» برای رسیده‌گی به عوامل اصلی بی‌جاشده‌گی و ادغام پناهنده‌گان در نظر گرفته شده است.

این مقدار پول برای گسترش فعالیت‌های کنونی به‌خاطر بهبود دست‌رسی به خدمات ابتدایی و خدمات حقوقی برای پناهنده‌گان، بازگشت‌کننده‌گان و بی‌جاشده‌گان داخلی استفاده خواهد شد.

نهاد هم‌کاری‌های توسعه‌یی آلمان گفته است که منابع مالی بیش‌تری را به‌طور مستقیم در اختیار نهادهای غیردولتی که با مردم افغانستان کار می‌کنند، قرار می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نهاد هم‌کاری‌های توسعه‌یی آلمان افزوده که هدف این نهاد، بهبود مداوم شرایط زنده‌گی و آیندۀ شهروندان افغانستان است تا آنان بتوانند از زنده‌گی صلح‌آمیز و دور از فقر، آواره‌گی، خشونت و افراط‌گرایی لذت ببرند.

لازم‌ به یادآوری‌ست که هم‌کاری میان افغانستان و آلمان از سال ۱۳۳۶ آغاز شده و تاکنون مجموع هم‌کاری‌‌های فنی و مالی آن کشور به بیش از ۴ میلیارد یورو رسیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: