یک روز پس از حمله بر معبد سیک‌ها و هندوهای افغان در کارته پروان شهر کابل، وضعیت این اقلیت مذهبی برآشفته شده است و شماری از آنان مصمم به ترک کشور شده‌اند. آنان می‌گویند که افغانستان دیگر جایی برای زنده‌گی آنان نیست.

آمار سیک‌ها و هندوهای افغانستان هم‌اکنون به ۱۷۰ تن می‌رسد و آنان آخرین بازمانده‌گان اقلیت سیک در کشور اند. چرن سینگ خالصه، سخنگو و نمایندۀ سراسری سیک‌ها و هندوهای افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که وضعیت نابسامان کشور آنان را مجبور به ترک کشور کرده است. به گفتۀ خالصه، آنان هم‌اکنون جایی برای زنده‌گی‌کردن و معبدی برای عبادت در کشور آبایی‌شان ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «به آن‌ها هرچه زودتر زمینۀ گرفتن ویزا برابر شود تا آن‌ها را انتقال بدهیم که بروند. دیگر در افغانستان ماندن به آن‌ها کدام فایده‌یی ندارد. کُل درمسال‌های ما را انتحار و انفجار خراب کرده‌ است، ما جای عبادت نداریم، جای هندوسوزان نداریم، جای زنده‌‌گی نداریم، خانه نداریم. در افغانستان پس چه کنیم که بنشینیم.»

از سال ۲۰۱۸ به این‌سو این سومین حمله بر عبادت‌گاه سیک‌ها و هندوها در افغانستان است. در دو مورد دیگر، مهاجمان انتحاری در ولایت‌های ننگرهار و کابل این اقلیت را مورد حمله قرار داده بودند.

منجیت سینگ لامبه، معاون شورای سراسری سیک‌ها و هندوهای افغانستان، می‌گوید که در حملۀ ننگرهار پدرش را از دست داد و حالا، در چنین حمله‌یی نزدیکانش را از دست داده است.

روی‌هم رفته، گورنام سینگ، رئیس عبادت‌گاه‌های اهل هنود در شهر کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید که حملۀ دی‌روز به کلی عبادت‌گاه آنان را تخریب کرده است. او از امارت اسلامی می‌خواهد که هرچه زودتر عبادت‌گاه آنان را بازسازی کند.

او می‌افزاید که روز گذشته در داخل عبادت‌گاه ۲۲ تن حضور داشتند که در جریان حمله موفق به فرار شدند؛ اما شماری در هنگام فرار در اثر انفجار زخم برداشته‌اند. به گفتۀ او، وضعیت زخمیان روی‌داد دی‌روز وخیم است.

گورنام سینگ می‌گوید: «به ما پولیس داده شود و برای امنیت‌مان ایستاده شوند، چه کنیم که پولیس برای امنیت ما نیست. عبادت‌گاه ما به زودترین فرصت باید بازسازی شود، همین امروز صبح از دل ما خدا خبر است که جای عبادت‌گاه نداشتیم که به درمسال می‌آمدیم.»

به‌دنبال حملۀ مهاجمان بر معبد سیک‌ها و هندوها در کارته پروان، دولت هند اعلام کرده است که به بیش از ۱۰۰ تن از سیک‌ها و هندوهای افغانستان ویزا صادر می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که حوالی ساعت ۶:۳۰ دقیقۀ بامداد روز گذشته (شنبه، بیست‌وهشتم جوزا) این معبد گواه چندین انفجار پی‌هم بود. براساس آمار رسمی، در این حمله دو تن به‌شمول یک شهروند اهل هنود و یک نیروی امارت اسلامی کشته شده و هفت تن دیگر زخم برداشته‌اند. اما گواهان روی‌داد گفته‌ که در این حمله بیش از ۳۰ تن کشته و زخمی شده‌اند.

این حمله واکنش‌های گستردۀ ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. مسئولیت این حمله را گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) برعهده گرفته است. این گروه با پخش تصویری از حمله‌کننده بر عبادت‌گاه اهل هنود در کابل، فرد مهاجم را «ابومحمد تاجیکی» نام برده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: