ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژۀ سازمان ملل متحد برای وضعیت حقوق بشری افغانستان، حملۀ روز گذشته بر عبادت‌گاه اهل هنود در کابل را محکوم کرده است. او گفته است که هر کی حق دارد در صلح و آرامش زنده‌گی و عبادت کند.

گزارش‌گر ویژۀ سازمان ملل در توییترش نوشته که توقف حمله‌های سیستماتیک بر اقلیت‌های مذهبی در افغانستان مستلزم اقداماتی از جمله مستندسازی، تحقیق و پاسخ‌گویی‌ست.

نماینده‌گی افغانستان در ژنو نیز با پخش اعلامیه‌یی خواهان توقف فوری حمله بر غیرنظامیان و حفاظت از حقوق قومی و مذهبی اقلیت‌ها در افغانستان شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در این اعلامیه از جامعۀ بین‌الملل و دیگر نهادهای حقوق بشری خواسته شده است که دربارۀ حملۀ روز گذشته  و دیگر حمله‌ها بر مساجد و مکتب‌ها در افغانستان تحقیق کنند و برای جلوگیری از تکرار چنین حمله‌ها اقدامات هماهنگ را روی‌دست گیرند.

حوالی ساعت ۶:۳۰ دقیقۀ بامداد روز گذشته (شنبه، بیست‌وهشتم جوزا)، منطقۀ کارته پروان شهر کابل گواه چندین انفجار بود. این انفجارها عبادت‌گاه اهل هنود در این منطقه را هدف قرار داد.

طبق اعلام خبرگزاری دولتی باختر، در جریان این حمله یک‌ تن از شهروندان اهل هنود جان باخته است و هفت تن دیگر زخم برداشته‌اند. باختر افزوده که در جریان عملیات پاک‌سازی، یک‌ تن از نیروهای امارت اسلامی نیز جان باخته است. گروه داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

حمله بر عبادت‌گاه اهل هنود در کابل واکنش‌های گستردۀ ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، این حمله را به‌شدت محکوم کرده و خواهان توقف‌ فوری حمله بر غیرنظامیان شده است.

یوناما در توییترش تأکید کرده است که باید از تمامی اقلیت‌ها از جمله سیک‌ها، هزاره‌ها و صوفی‌ها در افغانستان حفاظت شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

توماس نیکلسون، نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان، هم گفته است که حمله‌ها به غیرنظامیان باید متوقف و از اقلیت‌ها باید محافظت شود. او بر پشتی‌بانی از حقوق همه گروه‌های قومی و مذهبی (اقلیت و اکثریت) تأکید کرده است.

وزارت‌های خارجۀ هند و پاکستان، انارکلی هنریار، نمایندۀ جامعۀ سیک و هندو در مجلس نماینده‌گان دولت پیشین و شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان نیز به این حمله واکنش نشان داده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: