وزارت امور داخلۀ هند تصمیم گرفته است که صدور ویزای اضطراری الکترونیکی را به بیش از ۱۰۰ شهروند هندو و سیک افغانستان، در اولویت قرار دهد.

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که این تصمیم پس از حملۀ تروریستی روز گذشته بر عبادت‌گاه اهل هنود در منطقۀ کارته پروان شهر کابل گرفته شده است و این ویزاها، تخلیۀ سیک‌ها و هندوها از افغانستان را که در معرض خطر استند، تسهیل می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به نقل از رسانه‌های هندی، مقام‌های این کشور گفته‌اند که سازمان تحقیقات ملی هند حملۀ روز گذشته را بررسی می‌کند. این نهاد هم‌اکنون در حال بررسی حملۀ ۲۵ مارچ ۲۰۲۰ بر عبادت‌گاه اهل هنود در کابل نیز است که در آن ۲۷ شهروند اهل هنود از جمله یک تبعۀ هندی کشته شدند.

براساس معلومات مقام‌های هند، در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۰۰ هندو و سیک در افغانستان بودوباش داشتند که شمار بسیار از این خانواده‌ها سال گذشته در پی ناآرامی‌ها و تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، این کشور را ترک کردند.

مقام‌های هندی گفته‌اند که هم‌اکنون حدود ۱۵۰ هندو و سیک در افغانستان زنده‌گی می‌کنند، اما به گفتۀ یکی از مقام‌ها، «این اقلیت کوچک هم‌اکنون در معرض تهدید شدید قرار دارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در حملۀ روز گذشته بر عبادت‌گاه اهل هنود در کابل، که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفته است، یک شهروند هندو جان باخت و هفت تن دیگر زخمی شدند. این حمله از سوی مقام‌های هندی محکوم شده است. نرندرا مودی، نخست‌وزیر هند، آن را تروریستی و بزدلانه خوانده است.

وزارت امور خارجۀ هند نیز با پخش اعلامیه‌یی به حمله بر عبادت‌گاه اهل هنود در کابل واکنش نشان داده است. این وزارت از این حمله ابراز نگرانی کرده و گفته است که آنان وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: