کشاورزان در ولسوالی نهرسراج هلمند، می‌گویند که در سال روان، به دلیل کاهش بهای گندم، نمی‌توانند آن چه را در کاشت گندم هزینه کرده اند، به دست بیاورند.

گران، کشاورز در ولسوالی نهرسراج، با شکایت از پایین‌آمدن بهای گندم، می‌گوید که این روزها برای تأمین نیازهای خانواده، به تقلا افتاده است. او می‌گوید که همه وسایل کشاورزی را به کرایه گرفته بود و اکنون به دلیل بهای پایین گندم، سودی نصیبش نمی‌شود و مجبور است برای کارگری به ایران یا ولایت‌های دیگر برود.

در سوی دیگر، شماری از باشندگان هلمند، با خرسندی از کاهش بهای گندم، می‌گویند که در صورت افزایش قیمت‌ها، آن‌ها توان خرید گندم را از دست خواهند داد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گل‌آغا، باشنده‌ی شهر لشگرگاه، مرکز هلمند، می‌گوید؛ با این که بهای یک سیر گندم اکنون ۴۰۰ کلدار است، اما او توان خرید یک بوری گندم را ندارد و مجبور است قرض بگیرد.

خان‌گل، دیگر باشنده‌ی شهر لشکرگاه نیز، می‌گوید که بهای یک سیر گندم بین ۴۰۰ تا ۴۲۰ کلدار ا‌ست؛ اما درآمد او به اندازه‌‌ای نیست که بتواند هزینه‌های خانواده‌اش را تأمین کند‌.

به گفته‌ی او، در حال حاضر یک خانواده‌ی کوچک در هلمند، ۱۲ نفر عضو دارد که یک سیر گندم در ۲۴ ساعت برای‌ شان کافی نیست.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

از سوی دیگر مسئولان محلی هلمند، می‌گویند که برای حفظ تعادل عرضه و تقاضای فرآورده‌های کشاورزی از ایجاد بازار مناسب خبر می‌دهند.

محمدقاسم ریاض، معاون ریاست اطلاعات‌وفرهنگ هلمند، می‌گوید: «در بخش زراعت برخی محصولات کشاورزی دیگر مانند زعفران، ریحان و پنبه نیز وجود دارد که برای ایجاد بازار برای آن‌ها کار جریان دارد و کارخانه‌هایی برای پروسس آن‌ها نیز ایجاد خواهد شد.»

این که مسئولان هلمند چه زمانی برنامه‌های خود را عملی می‌کنند، گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: